Zámková dlažba: Krásná, odolná a cenově dostupná

Začátek léta je ideální doba na práce v exteriéru. Pro ty z vás, kteří s v současné době řeší úpravu chodníku, příjezdové cesty nebo jakékoliv jiné plochy, jsme dali dohromady základní informace ohledně populární zámkové dlažby. Snad žádný jiný typ dlažby nenabízí tolik výhod, jako právě zámková – má vysokou estetickou hodnotu, snadno se udržuje, pokládka je snadná a cena přijatelná.

Základní charakteristika anebo co je dobré vědět o zámkové dlažbě?

Zámková dlažba je specifický typ dlažby, který se vyrábí prefabrikací ze zhutněného betonu. Svrchní strana je pohledová, tedy upravena s ohledem na pěkný vzhled. Dlaždice se skládají vedle sebe a jejich tvar je navržen tak, aby do sebe jednotlivé díly perfektně zapadly. Pokládka se provádí na sucho do připraveného pískového lože.

Mezi významné vlastnosti patří odolnost vůči horizontálnímu posunu, velmi dobrá stabilita a široké spektrum vzorů a barev. Z jednotlivých dlaždic lze složit obrazce, vzory i nápisy. Nespornou výhodou oproti jiným typům dlažeb patří i snadná rozebíratelnost. Není divu, že se zámková dlažba uplatňuje nejen v soukromém, ale i veřejném sektoru. Běžně slouží jako pochůzná plocha chodníků a nezřídka se pokládá na parkoviště.

Proč zvolit právě zámkovou dlažbu?

Na tuto otázku jsme v podstatě již odpověděli v odstavci o základních vlastnostech. V případě zámkové dlažby jde především o kombinaci trvanlivosti a pěkného vzhledu. Odolnost samozřejmě odpovídá kvalitě použité betonové směsi, nicméně v případě kvalitních výrobků nemějte obavy z rychlého opotřebení či častých výkyvů počasí. Pro zámkovou dlažbu je typická mrazuvzdornost a nízká nasákavost. Dále také vysoká nosnost plochy a poměrně snadná a rychlá pokládka. Poměr ceny a kvality je v tomto ohledu nepřekonatelný.

Fyzikální vlastnosti dlaždic jsou skvělé, ale ruku na srdce – pořídili byste si dlažbu, která se vám nelíbí? Zámková dlažba patří k nejprodávanějším také díky dokonalé stálosti barvy, což je výsledek homogenního podbarvování přímo ve hmotě. Dlaždice jsou plně probarvené a nejde tedy jen o nátěr pochůzné plochy.

Jak na pokládku zámkové dlažby?

Zvládnete to i svépomocí. V prvé řadě přesně zaměříte a vypočtete plochu. Následují tvorba rámu, která spočívá ve vybagrování/výkopu terénu a jeho vyplnění nosným lůžkem. Po zabetonování obrubníků můžete pokládat dlaždice.

Pozor, na základě očekávaného zatížení je vhodné plochu vysypat kamením a zhutnit vibrační deskou. Další vrstvu tvoří jemný štěrk – až na ten se pokládá zámková dlažba. Spáry mezi dlaždicemi zasypte jemným pískem.

Kvalitní dlažba od VAV building s.r.o.

Článek vznikl ve spolupráci s odborníky ze společnosti VAV building s.r.o. Rozhodnete-li se pro zámkovou dlažbu od specializovaného dodavatele, budete si moc vybrat z bohaté nabídky klasických i atypických zámkových dlaždic.

VAV building nabízí i jiné typy dlaždic – velkoformátovou a zatravňovací dlažbu, dlaždice na terasu, KB tvarovky, žlaby, obrubníky a celou řadu dalších exteriérových stavebních prvků. A je jen na vás, jestli si zboží vyzvednete osobně v Polance nad Odrou, nebo si ho necháte přivézt až domů. Chcete-li se dozvědět více, pokračujte na www.vavbuilding.cz.

Publikováno: 21. 06. 2015

Kategorie: Zahrada | Úprava zahrady

Autor: administrator

Tagy: pokládka zámkové dlažby | zámková dlažba prodej