5 tipů, jak se zbavit mravenců nejen v kuchyni

Mravenci nás dokážou pořádně potrápit, zvlášť když se usídlí v naší kuchyni. Boj s nimi je nesnadný, ale existuje několik rad, jak s nimi navždy zatočit, aby se k nám už nikdy nevrátili. Chraňte své dobroty a zásoby v kuchyni před útokem mravenců – poradíme vám, jak na to!

Kuchyně jako společný prostor pro celou rodinu

Kuchyně je nedílnou součástí každé domácnosti. Designérka Barbora Ferencová si položila otázky: „Je důležitá pozice kuchyně při návrhu interiéru? Jakou má vlastně roli?“ A následně odpovídá: „Rozhodně, je to prostor, kde tráví rodina nejvíce času společně. Probíhá tam největší interakce. Navíc kuchyně je z mého hlediska nejlepší a nejpoužívanější prostor na řešení běžných lidských problémů, strastí a radostí života… Děti, škola, tchýně, koníčky, šílený nadřízený, zákeřný soused, domácí mazlíčci…“

Účinný boj proti mravencům

V kuchyni se chce každý člen domácnosti cítit dobře. Jenže radost z pobytu v kuchyni nám kazí právě mravenci. Jak s nimi bojovat?

Rada č. 1: setřete feromonovou stezku

Kudy mravenci projdou, tam vypustí své feromony. Stezku mravenců zlikvidujte mýdlovou vodou, univerzálním čisticím prostředkem nebo bělicím roztokem. Připravit si můžete i vlastní roztok z 1 dílu jablečného octa a 1 dílu vody. Po odstranění mravenců stezku ještě jednou přetřete. Mravence můžete také znehybnit boraxem či křemelinou a vysát je. Po vysátí vyměňte sáček za nový.

Rada č. 2: udržte mravence venku

Zablokujte všechny přístupové cesty do domu. Do vaší domácnosti se dostanou i malými trhlinami, proto proveďte všechny nezbytné opravy. Okolo oken naneste vrstvu těsnění, opravte trhliny v omítce a vyměňte prahy u dveří. Zaměřte se také na vstupní body kabelů, drátů a potrubí. Pravidelně kontrolujte, zda nevznikají nové trhliny na objektu, popřípadě hledejte místo, kudy se mravenci dostávají do vašeho obydlí. Zkuste vypátrat mraveniště a zlikvidujte ho nebo si pozvěte na pomoc odborníka.

Rada č. 3: mějte čistou a uklizenou kuchyň

Mravenci se objevují v kuchyni, protože v ní nacházejí potřebnou potravu. Potraviny skladujte ve vzduchotěsných nádobách a po každém jídle pořádně zameťte místnost. Nenechávejte špinavé nádobí ve dřezu a ihned ho po každém jídle umyjte. Pokud se mravenci objevují i jinde, denně tyto části interiéru zametejte a vysávejte. Pozor si dejte na misky s jídlem vašich domácích mazlíčků. Stravu dejte do misky a umístěte ji do větší nádoby s vodou. Tím vznikne „příkop“ pro mravence.

Rada č. 4: vyzkoušejte babské rady

Kávu, skořici nebo dětský pudr umístěte do blízkosti dveří a oken. Aroma těchto látek odpuzuje mravence a raději si najdou jiné obydlí. Na okně mějte květináč s mátou, bazalkou nebo levandulí a pod okny pěstujte cibuli, česnek a řebříček. Pokud najdete cestičku, kudy mravenci putují, položte na ni papír a s kvasnicemi a cukrem či medem nebo majoránku a jalovcový list. Otvory, kterými se dostávají dovnitř, postříkejte vodou s jarem. Mravencům vadí také rozsypaný prášek do pečiva, který se jim lepí na nohy.

Rada č. 5: použijte chemii

Po zmapování cestiček na ně umístěte hubicí prostředky, aby byla likvidace rychlá a účinná. Oblíbené jsou spreje a různé postřiky, které zvládne použít každá hospodyňka. Tyto spreje jsou vhodné i do interiérů, neboť nezapáchají. Postřiky účinkují až 14 dní a po kontaktu s takto ošetřenými plochami mravenci zahynou. Takové plochy po dobu působení nevysávejte ani nevytírejte. K sehnání jsou rovněž různé granuláty a gely s netoxickými složkami pro člověka. S našimi tipy budou mravenci ve vaší domácnosti minulostí a nebudete se bát nechat na kredenci pečivo ani různé dobroty!

Publikováno: 13. 02. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator