Spolehlivé řezací nástroje jako základ vaší dílny

Vybavujete si dílnu a přemýšlíte, co všechno by měla pojímat. Nejspíše už máte různé vrtačky, pily a jiné tradiční nástroje. Stejně tak jistě nechybí v připravených přihrádkách klíče, šroubováky a samozřejmě pořadače se spojovacím materiálem. Možná vám ale chybí ty nejpodstatnější nástroje. Ano, řeč je o těch řezných. Vždyť ostří potřebujete každou chvíli, a to v mnoha různých podobách. Podívejme se tedy mnohem podrobněji na to, jaké řezné nástroje by neměly ve vaší dílně v žádném případě chybět.

Čepele v mnoha různých variacích

V první řadě se zaměřte na výběr nejrůznějších čepelí. Volit lze jak klasické, tak i odlamovací. Prvně jmenované jsou sice pevnější, nicméně musíte po čase počítat s jejich nabroušením. U odlamovacích se pouze odstraní jejich část a máte opět ostří, jež potřebujete pro precizní práci. Jinak je možné vybírat i mnohé zcela specifické čepele, které jsou potřebné jenom při některých činnostech. Na mysli máme především čepele: - hákové, - dlátové, - kruhové, - rotační a - trapézové.

Precizní řez se skalpelem

Hledáte-li nástroj pro to nejpřesnější řezání, vybírejte si mezi skalpely. Ty jsou typické především maximální ostrostí a také pevností samotné rukojeti spojené s nožem. Bez problémů si standardně poradí s papírem, plastem, anebo klidně i kartony. Přesný řez bude samozřejmě zaručený. Volit lze jak variace jednorázové, tak i provedení s výměnnými hlavami. Jste-li na takový model zvyklí, pouze si zakoupíte novou hlavu a pracujete dál.

Škrabáky

Potřebujete odstranit přetoky, upravit nevzhledné hrany nebo odjehlit konkrétní obrobek? Pak je výbornou volbou škrabák. Vyznačuje se válcovitou rukojetí a specifickým ostřím. Samozřejmostí je u něj i alternativa výměny nástavců, jež si budete vybírat podle toho, co aktuálně se škrabákem hodláte dělat.

Publikováno: 30. 11. 2018

Kategorie: Dílna a hobby

Autor: administrator