Chcete stavět terasu, ale nevíte, jaký materiál zvolit?

Kde jinde trávit čas na čerstvém vzduchu než na terase? Snídaně, odpolední kávička či dvě deci při západu slunce – už se nemůžete dočkat? Pak byste se měli pustit do díla. Ale jaký materiál je pro stavbu terasy ten nej? Je lepší dřevo, nebo dřevoplast (WPC)? Výběr materiálu na stavbu terasy není radno podcenit. Musíte si uvědomit, že jde o nechráněné místo, na které působí okolní prostředí. Ať už jde o UV záření, mráz nebo déšť – chcete-li, aby terasa vydržela v dobré kondici co nejdéle, zvolte kvalitní materiál. Pozornost věnujte také údržbě a estetice. Ideální terasa vypadá skvěle a nepřidělá vám spoustu práce navíc.

Dřevo

Preferujete-li přírodní materiály, pravděpodobně nakonec zvolíte dřevo. K nesporným výhodám patří termoregulační schopnost – v chladnějším období nestudí a v létě se nepřehřívá. Výčet negativ je bohužel trochu delší. Dřevěné terasy vyžadují pravidelnou údržbu (dvakrát ročně přetření olejem), pracují (mohou se objevit praskliny), někdy se z nich uvolňuje smůla a jsou náchylné na hnití. Řešení představuje terasa z exotického dřeva, která má lepší vlastnosti než klasické dřeviny. Obsahuje olejnaté pryskyřice, takže lépe odolá vnějším vlivům i dřevokazným houbám a hmyzu. K nejoblíbenějším druhům patří Merbau a extrémně tvrdá IPE.

Dřevoplast (WPC Woodplastic)

Dřevoplast je jedním slovem praktický. Jedná se o kompozitní materiály ze dřeva a polymerů, který je velmi odolný, téměř bezúdržbový (údržba spočívá v omytí vodou) a nepouští se do něj hmyz a dřevokazné houby. Životnost WPC terasy se pohybuje v řádu desítek let. Známý prodejce WOODparket na sortiment poskytuje záruku na 25 let, ale v praxi může materiál vydržet téměř dvakrát tak dlouho. A nevýhody? Přestože dřevoplast budí dojem opravdového dřeva, při bližší prohlídce jde poznat, že se jedná o umělý kompozit, což by například ve stylové roubence nepůsobilo dobře. Jinak mu nelze nic vytknout. Zde se můžete podívat na katalog a ceník WPC teras. Tip na závěr: Dřevo i dřevoplast seženete v novém internetovém obchodě woodparketshop.cz.