Čím krmit kozy a ovce?

Rozhodli jste se chovat kozy nebo ovce, ale nejste si jistí ohledně správného krmení? A záleží na tom vůbec, nebo jim můžete dopřávat „co dům dá“? Zkušení chovatelé moc dobře vědí, že kvalita krmiva rozhoduje a je na místě, o ni dbát již od prvního týdne. Než si zvířata pořídíte (a platí to nejen pro kozy a ovce), měli byste se seznámit s jejich potřebami. Naštěstí pro vás – jak ovce, tak kozy jsou poměrně nenáročné a vesměs si vystačí s tím, co sami spasou. Což je ostatně důvod, proč si je lidé pořizují na spásání trávy. Základ jídelníčku ovce tvoří pastva, zelená píce a seno. V určitém množství pak mohou konzumovat také jádro, slámu, jablka a tvrdé pečivo. Ovšem pozor – vždy závisí na konkrétním plemeni. Obecně platí, že pastvina o rozloze jednoho hektaru uživí zhruba šest ovcí (denní porce pastvy pro jedno zvíře je cca 6 – 10 kg). Objemové krmivo je stejně tak alfou a omegou jídelníčku koz. Zároveň jim můžete dopřát i pšeničný šrot a vojtěšku. Kozám v březí dávejte také lněné semínko, mrkev, jablka a vařené brambory. Jak ovce, tak kozy potřebují dostatek čisté vody a solný liz, který je zdrojem vitamínů a minerálů.

U mláďat klaďte důraz na vyvážený poměr živin

Péče o kůzlata a jehňata je o něco náročnější. V období od prvního týdne do 3. měsíce věku potřebují příkrmy k mléku. Kvalitní startovací krmivo obsahuje všechny důležité vitaminy a živiny v optimálním poměru a podporuje správný vývoj organismu – především růst kostí a svalstva, jakožto i rozvoj bachoru apod.

Doplňkovou směs si zaslouží i dospělá zvířata

Zatímco dokrmování kůzlat a jehňat je mezi chovateli jakýmsi nepsaným pravidlem, u dospělých zvířat tomu tak není. Ti svědomitější však na doplňky k senu či jiné pícnině nezapomínají. Dobrou volbou je například krmivo pro ovce a kozy od ENERGYS. Směs obsahuje cereálie a vyvážený poměr živin. Podporuje vysokou zmasilost a udržuje zvířata v dobré kondici.

Publikováno: 02. 09. 2019

Kategorie: Domácí mazlíčci a zvířata

Autor: administrator