Čištění okapů

Jako každá část domu, tak také okapy je nutné pravidelně udržovat. Jednou za základních a nutných částí údržby je čistění okapů. Setkáte se také s termínem čištění okapových žlabů, který je technicky přesnější, nicméně většina z nás bude nejspíše používat termín čištění okapů.

Proč provádět čištění okapů?

Hlavním důvodem je celková ochrana nemovitosti před poškozením. Pokud nebudeme o okap pravidelně pečovat a tedy kromě jiných činností ho také čistit, časem se zanese a přestane plnit svou funkci. Zanešený okap bude následně při deštích přetékat, voda začne poškozovat fasádu domu, může zatékat do oken a pod parapety. Následně se mohou začít tvořit plísně a houby na fasádě a v některých případech také v bytech samotných. Zanešený okap nadměrně namáhá jeho uchycení, začínají v něm růst rostliny a náletové dřeviny, začíná podléhat korozi. V poslední fázi hrozí jeho nekontrolovatelné zřícení a stává se nebezpečím pro okolí domu.

Jak často čištění okapů provádět?

Běžné čištění by ideálně mělo probíhat dvakrát ročně a to na podzim před napadnutím sněhu a na jaře poté co sníh roztaje. Během čištění jako takového detailně zjistíte skutečný stav okapů a můžete případně plánovat údržbu a opravy.

Způsoby čistění

Nejlevnějším způsobem je vyčistit okap svépomocí. U malého rodinného domku s pomocí žebříku, lopatky a smetáčku. Tento způsob čištění je nejlevnější. Okap tedy nejdříve vyčistěte mechanicky a veškeré nečistoty ukládejte do připraveného kbelíku ať nemáte nepořádek kolem domu. Následně poté okapy ještě propláchněte tekoucí vodou z hadice. Další možností je sjednání profesionální společnosti, která se specializuje na výškové práce a v rámci své činnosti nabízí také čištění okapů. V případě menšího rodinného domku nemusíte riskovat pád ze žebříku a v případech větších rodinných, bytových či činžovních domů je čištění svépomocí mnohdy vyloženě nemožné. Profesionální společnost provede také kontrolu stavu okapů a okapových svodů. Další výhodou je, že společnost provádí čištění například pomocí vysokého tlaku vody a dalších technologií a dosahuje tak lepších výsledků. Společnosti provádějící výškové práce jsou schopny vyčistit i místa, kam není běžný přístup možný.

Údržba okapů

Při čistění okapů se dozvíte také v jakém fyzickém stavu okapy opravdu jsou. Můžete si tak naplánovat údržbu ať se již jedná o natírání okapů, běžné opravy, plánovanou výměnu či opravu uchycení.

Publikováno: 05. 02. 2021

Kategorie: Stavba & rekonstrukce | Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator