Vlastnosti umělého ratanu: Bez obalu!

Když posezení na zahradě, tak stylově. A když stylově, tak na nábytku, který harmonicky zapadne do exteriéru. Napadá vás něco lepšího než populární ratan? Jenomže to byste museli rozbít prasátko a k tomu ještě jedno navrch – přírodní ratan je poměrně drahá záležitost... Naštěstí se nabízí levnější alternativa v podobě umělého ratanu, který je na první pohled k nerozeznání. Máte-li vůči umělým napodobeninám předsudky, odhoďte je stranou – umělý ratan není dokonalý, ale ostatní materiály v mnoha ohledech předčí. V následujících řádcích vám odhalíme vlastnosti umělého ratanu, které by se vám při rozhodování mohly hodit.

Jaký je rozdíl mezi přírodním a umělým ratanem?

Klasický přírodní ratan je liána, která se musí před pletením napařit a impregnovat. Umělý ratan se vyrábí z polyetylenu, který nemá s přírodní předlohou nic moc společného. Snad jen podobný vzhled a způsob výroby – proto je kvalitní zahradní nábytek z umělého ratanu na pohled zcela identický. A to je první výhoda – estetické vlastnosti umělého ratanu jsou na velmi vysoké úrovni.

Další výhody umělého ratanu

Přírodní ratan se pyšní pružností a ohebností a po napařování a impregnaci jsou tyto vlastnosti ještě lepší. V tomto ohledu je však umělý ratan ještě lepší – je pevnější, odolá vůči vodě a teplotním výkyvům. Nevadí mu působení UV záření a ani po delší době nevybledne. Zároveň nemusíte mít strach z loupání a praskání. Pravý ratan nemůže být venku celoročně – pravděpodobně by příliš dlouho nevydržel v původním stavu... Pružnost, odolnost a vzhled máme za sebou. Ale jak je to vlastně s tím polyetylenem? Je žádoucí, abyste si na zahradu nebo domů umístili další plast? Opět buďte v klidu, umělý ratan není toxický a mile vás překvapí, že ho lze recyklovat. Kostru většinou tvoří hliník, který ne naprosto bezúdržbový a nerezaví. Pravidelné ošetření speciálními přípravky tak není nutné – ušetříte čas i peníze. V podstatě stačí, když ze zahradního nábytku čas od času hadříkem setřete prach. A budete-li s ním často manipulovat, oceníte nízkou hmotnost.

A co nevýhody? Jsou vůbec nějaké?

Zahradní nábytek z umělého ratanu jsme představili v tom nejlepším světle, takže byste mohli nabýt dojmu, že není jediný důvod k investici do dražší přírodní varianty... Buďme však objektivní. Výše uvedené vlastnosti můžete čekat pouze od kvalitního zahradního nábytku a nikoliv od nejlacinějších výrobků asijského původu. A ano, také z Číny lze získat vyhovující zahradní nábytek, ale pouze od renomovaných výrobců. Shrnuto a podtrženo – i do umělého ratanu se vyplatí investovat a nebrat tu nejlevnější nabídku. Pak vám bude zahradní nábytek skvěle sloužit po mnoho let.

Publikováno: 12. 05. 2015

Kategorie: Zahrada | Zahrada

Autor: administrator

Tagy: umělý ratan vlastnosti | zahradní nábytek z umělého ratanu