Pěstování rajčat na balkoně

Pěstování rajčat na balkoně se opět vrací do módy. A to především proto, že stále více lidí tíhne ke zdravému životnímu stylu a zelenině vypěstované svépomocí. No a když není k dispozici skleník a zahrádka, musí stačit balkon. V souvislosti s rajčaty stoprocentně, protože je lze poměrně jednoduše vypěstovat v nádobách. Nejsou náročné na rozměry a zvládnete se o ně postarat i bez předchozích zkušeností.

Můžete pěstovat i tyčková rajčata, lepší jsou však keříčková

Mezi nejčastější odrůdy (často přezdívané jako „balkonová rajčata“) patří keříčková rajčata. Můžete se pokusit vypěstovat také tyčková rajčata, která však nejsou pro pěstování na balkoně příliš vhodná. Budete potřebovat květináče s min. průměrem 40 cm a hloubkou 30 cm. K výsevu použijte např. rajče keříčkovité v Bio kvalitě. Proveďte jej v polovině březne a jakmile rostliny vzejdou, postupně je přesaďte – ideální je moment, kdy se objeví první pravý list. Definitivní nádoba by pak měla mít průměr alespoň 25 cm. Co je však ještě důležitější, je velmi dobrá půda – kompostovaná zemina s přísadou pomalu rozpustného hnojiva, případně cereritu.

Záleží na místě, kam rajčata umístíte

Podstatná je také volba místa, kde budou rajčata umístěna. Nejlépe rostou na balkonu orientovaném na jih nebo západ, tím spíš, je-li zakryt střechou. Rajčata si potrpí na dostatek slunce a nemají rády nadměrnou vlhkost. Disponujete-li lodžií, kde budou rostliny v suchu, závětří a zároveň budou mít dostatek světla, můžete se těšit na bohatou sklizeň. V případě chybějící střechy sazenice zakryjte, aby voda nestékala na jejich listy. Obávané plísně bramborové se bát nemusíte – rajčata pěstovaná na balkonech nejsou k onemocnění náchylná jako polní rajčata, a to během vlhčího období.

Pěstování rajčat na balkoně není žádná věda

Co se týče dalších pravidel pěstování, v podstatě se neliší od pěstování běžných rajčat. Dejte si pouze pozor na přelévání – stačí, když rajčata zalijete takovým množstvím vody, aby substrát stačil proschnout. Přebytečné postranní výhony vylamujte a nepřehušťujte výsadbu. Na závěr upozornění na jednu z nejčastějších chyb, které se pěstitelé dopouští – rostlinu nesmíte úplně odlistit. Plody z odlistěných rostlin jsou sice velké, ale bez výraznější chuti.

Publikováno: 07. 05. 2015

Kategorie: Zahrada | Pěstování

Autor: administrator

Tagy: pěstování rajčat na balkoně