Co podniknout bez klíče venku?

Číslo jedna mezi drobnými domácími katastrofami jsou zabouchnuté dveře, před kterými stojí člověk bez klíčů. S tímto problémem si nejlépe poradí odborník, tedy zámečník nebo zámkař, který nám přijede na pomoc. Ve filmech sice vypadá otevření zámku pomocí sponky docela jednoduše a každý to umí, ale ve skutečnosti je potřeba cvik a speciální nástroje a pokud se v zámku zalomí klíč, je otevření dveří mnohem náročnější. Z toho plyne, že otevírat si dveře svépomocí je opravdu nežádoucí. Zabouchnuté dveře jsou natolik častý problém, že některé pojišťovny mají tyto případy zahrnuté do pojištění domácnosti a my pak můžeme využít jejich nabídky třeba i zdarma nebo s malou spoluúčastí. Pokud nedisponujeme žádnou takovou službou, musíme se poohlédnout po vlastním zámečníkovi. Oslovit firmu, která se stará o bezpečnost našich obydlí.

Klidná mysl, polovina úspěchu

Jaké první kroky podniknout k otevření dveří, pokud se ocitneme na té venkovní straně dveří a klíče jsou na té vnitřní? Nebo když si zalomíme klíček v zámku? Nebo když se nám klíče od auta zamknou v autě, protože rozum auta si někdy dělá, co chce? V prvé řadě je důležité zachovat klid a zdravý rozum. Nepropadnout panice. Pravda, někdy je to nadlidský úkol, obzvláště pokud nám doma zůstane samotné malé dítě nebo máme v kuchyni na sporáku rozvařený oběd. Ale panikou nic nevyřešíme, rozhodně ne zavřené dveře. Ve chvíli, kdy přejde prvotní šok, začneme přemýšlet. Přemýšlet, jak nejlépe se z této situace dostat. Pokud je zámek volný bez klíče a bydlíme v přízemí a máme otevřený balkon nebo okno a nebo bydlíme v rodinném domě a máme nezamčené zadní dveře, pak je vyhráno. Rozhodně se ale nepouštějte do nějakého nerozvážného dobrodružství přelézání z balkonu na balkon nebo z okna do okna ve vyšších patrech. Nevolejte ani v panice či úzkosti tísňovou linku, pokud nejste v ohrožení života vy a nebo situace, kterou jste doma opustili neohrožuje ostatní byty požárem nebo vytopením nebo nemáte doma malé dítě. Každou jinou situaci vyřeší zkušený zámkař. Jestliže jsme na tuto situaci mysleli již v minulosti a chytře si nechali náhradní klíče třeba u spolehlivého souseda nebo příbuzného, který bydlí poblíž nebo máme tajnou skrýš mimo svůj domov, pak máme také vyhráno. Zavoláme svým příbuzným nebo zazvoníme u souseda. Ti nám mohou poskytnout útočiště do druhého dne a nebo do doby příjezdu zkušeného zámkaře. Když jsme nuceni čekat venku, v noci nebo při špatném počasí, dobrý azyl nám může poskytnout benzinová pumpa, obchod či jiné zařízení, které je otevřené. Proč čekat venku v zimě nebo v noci, když můžeme být v teple a bezpečí.

Pomoc zámečníka nebo zámkaře je vždy bezpečnější a efektivnější, než pokusy o vlastní otevření dveří

A rozdíl mezi zámečníkem a zámkařem? Jak se můžete dočíst na internetových stránkách zamkarbrno.cz “Zámkař je obecné označení, které se používá pro osobu, jenž se zabývá opravou, výměnou a údržbou zámků. Zámečník je termín, který se většinou používá pro odborníka zaměřeného na práci týkající se obrábění kovů. Jedná se v podstatě o klasickou kovovýrobu, výroba zábradlí, plotů, mříží, schodů atd. Oba zmíněné termíny se často zaměňují, avšak zámkaři i zámečníci disponují odlišnými dovednosti a schopnosti. V minulosti výraz zámkař vůbec neexistoval, a proto se používalo označení zámečník. V současné době se jedná o dva rozdílné obory, s rozličnou oblastí působiště.” Pokud tedy potřebujeme nouzově otevřít jakýkoliv zámek, pak je zámkař tou nejlepší volbou. Protože vlastními pokusy o otevření dveří můžeme napáchat mnohem více škod, než jen zabouchnuté dveře. Můžeme si poničit futra, celý zámek, obzvláště pokud máme nějaký složitější a bezpečnostní.

Jak poznat podvodníka a najít solidního a důvěryhodného zámkaře

Solidní a důvěryhodný zámkař nebo jeho firma se nemusí za svou práci stydět. Jeho poctivá práce je mu reklamou. Doporučení od spokojených zákazníků je ta nejlepší vizitka, jakou může získat. Nemusí nic tajit ani překrucovat. Na požádání by měla kvalitní zámkařská firma předložit své certifikáty, osvědčení i licenci. Na svých internetových stránkách má zveřejněny recenze od zákazníků. Kladné i ty negativní. Je dobré dát si práci a najít si hlavně ty negativní zkušenosti, co zákazníkům vadilo. Vždy se něco najde, záleží na závažnosti negativní zkušenosti. Kvalitní firma se zabývá nejen otevřením zabouchnutých dveří, ale i jinými činnostmi, např. bezpečnostními dveřmi nebo trezory, výrobou klíčů. Solidní firma nemá ani přemrštěné ceny za své služby, což si můžete ověřit v přístupném ceníku. Na rozdíl od podvodníků, kteří svůj ceník tají. Podvodníci tají i jiné skutečnosti, nechtějí ukázat licenci a další. Nechtějí, aby zákazník získal potřebné informace, o které by se mohl případně opřít během sporu. Zkrátka všechny důležité a dostupné informace by měly být bez problémů skutečně dostupné. I jejich přístup nebývá vždy profesionální a chování pochybné. Zámkař, který přijede na místo, by se měl ujistit, že otevírá skutečně byt, auto, dům, který patří vám. A bonus navíc, skutečný profesionál je k dispozici po celý rok, ve svátek i v každou denní i noční dobu a s rozumnou dobou dojezdu. „Šel jsem ráno do práce, spěchal jsem a zabouchl jsem si dveře. Z práce jsem se omluvil a šel shánět telefonní číslo na zámečníka. Přijel asi za patnáct minut a za to jsem moc rád, protože to bylo opravdu rychlé. I samotný zákrok byla rychlost. Dveře otevřel asi za minutu. Zaplatil jsem částku, která se mi zdála za otevření dveří i za rychlý dojezd přiměřená. Kdyby se mi to stalo znovu, opět bych zámečníka zavolal, protože jsem byl s jeho službami velice spokojený. Volal bych ho i v případě, kdyby se mi zamkly v autě klíče od auta.”

Dá se takové situaci předejít?

Ano, je pár kroků, kterými můžeme snížit riziko zabouchnutí dveří nebo volání profesionální zámkaře. Naučit se jednoduché pravidlo, neopouštět dům nebo auto, aniž bychom neměly klíče v jedné ruce a kliku v druhé ruce. Pak je jistota, že klíče jsou u vás. Zajistit si dostupné náhradní klíče u sousedů, v práci nebo u příbuzných. Najít si vhodné místečko mimo domov, kam si náhradní klíček můžu schovat - kamenná zídka, psí bouda apod. Nenoste mnoho klíčů na jednom svazku. Klíče jsou těžké a mohou protočit zámek a uzamknout ho, místo toho, aby se jen nešikovně zaklapl. Pouvažovat, zda potřebujeme mít na dveřích systém klika - koule, ale zda nám nestačí systém klika - klika. Pak se nám dveře už nezabouchnou, aniž bychom nebyli schopni je v pohodě otevřít. Další možností, jak předejít zabouchnutí dveří je vyměnit běžnou střelku, která je zkosená, se kterou lehce dveře zaklapnete, za střelku ve tvaru kvádru, která se o dveře zarazí, takže se pak nemůžou zabouchnout. Před každým zavřením dveří tak musíte strčit klíč do zámku a otočit s ním, abyste zavřeli. Tím zároveň máte jistotu, že klíče máte při sobě. Žádný problém není tak složitý, aby nešel vyřešit. Někdy snadno a někdy složitěji. Ale řešení se najde vždy. To platí i pro zabouchnuté dveře. Nepanikařit, nebo panikařit, ale jen chvíli. Zachovat si klidnou hlavu a přemýšlet. Srovnat si možnosti řešení a jednat. Nasbírat zkušenosti, které zúročíme při další neplánované situaci se zabouchnutými dveřmi, ať už to budou naše dveře nebo třeba dveře právě toho souseda, který nám nedávno pomohl.

Publikováno: 25. 10. 2023

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator