Čínská filosofie
feng – šuej působí pozitivně na náš každodenní život a pokud se jí alespoň trochu řídíte, neměli byste dělat výjimku ani v případě dětského pokoje. Připravte se však na to, že zařídit dětský pokoj podle feng šuej není tak snadné jako ostatní místnosti. Výsledek však stojí za to – příznivě ovlivníte vývoj svého dítěte a přispějete k rozvoji jeho schopností. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, které vám přijdou vhod.
Dětský pokoj podle feng – šuej musí nabízet zázemí pro spaní a relaxaci, učení a v neposlední řadě pro hru a zábavu. Skloubit tyto tři požadavky v omezeném prostoru skutečně není snadné.
Podstatou feng-šuej je
harmonie člověka s přírodní energií (jin a jang). Děti ovlivňuje dřevěná energie, která pramení v chaosu a zmatku, ale také hravosti, pestrosti a rozmanitosti. Tyto energie by se proto měly objevit také v dětském pokojíčku. Zároveň musí být zastoupeny všechny čínské elementy – voda, země, oheň a kov. Jedině tak dojde k harmonickému rozvoji dítěte.
A teď již slíbená praktická doporučení:
Co se týče orientace,
pokoj by měl být orientován na východ nebo jihovýchod. Jedině tak bude do pokoje proudit dostatek přirozeného světla. Děti budou mít dostatek energie, ale zároveň dojde k potlačení rušivých vlivů, což povede k lepšímu spánku. V dětských pokojích orientovaných na severovýchod nebo západ je podporována tvořivost a hravost, ale na druhou stranu také nadměrná rivalita. Jistě uznáte, že soupeření mezi sourozenci není žádané,
Důležitý je i výběr materiálů.
Využívejte především přírodní materiály a zdravotně nezávadné nátěry. Sklo, plast a další chladné materiály zcela vynechte.
Při rozmisťování nábytku se snažte, aby byl prostor co nejvolnější a vzdušný. Středobodem je postel a psací stůl. Dítě by při spaní nemělo mít nad hlavou žádné poličky a současně by mělo vidět na dveře (doporučený úhel 45°). Vstupní dveře nesmí být na straně, kde má dítě hlavu. Postýlka by měla být umístěna takovým způsobem, aby mělo dítě za hlavou zeď. Čelo postele by nemělo být pod oknem a nohy by neměly směřovat do dveří.
Nejvhodnější umístění stolu je takové, kdy má dítě zeď za zády. Nemělo by sedět zády do prostoru – ideální je, pokud od stolu vidí na vstupní dveře. Výběr světové strany, na kterou je stůl orientován, údajně určuje budoucí vývoj dítěte. Jihozápad rozvíjí logické myšlení a praktičnost, severozápad sebekázeň a odpovědnost, sever samostatnost a nezávislost, východ soustředění a touhu k učení.
Foto: http://www.bokuaki.com