Hliníková okna a dveře mají šmrnc i skvělé vlastosti

Bez oken není dům, ale jaký typ zvolit, když požadujete nadstandardní životnost, velkou odolnost, prakticky žádnou údržbu, a navrch neokoukaný vzhled? Správnou odpovědí mohou být hliníkové profily. V minulosti byly doménou industriálně laděných staveb a administrativních budov, dnes jsou však k vidění i na dřevostavbách. S jejich výhodami, ale i negativy, vás seznámíme v tomto článku.

Hliníková okna a jejich přesvědčivé výhody

V současnosti jsou rozšířené tři základní typy oken. Nejrozšířenější jsou profily z plastu, protože nabízí dobré tepelně-izolační vlastnosti za přijatelné peníze. Následují okna dřevěná, která si svou popularitu udržují především díky tradičnímu vzhledu. Nejméně rozšířená, ovšem v žádném směru nezaostávající, jsou hliníková okna. Mezi největší výhody hliníkových profilů patří vysoká pevnost a odolnost. Povětrnostní vlivy mají na celkovou míru opotřebení jen minimální vliv, a i po letech jsou rámy stejně pevné jako z výroby. I v náročných podmínkách je životnost extrémně dlouhá. Vysoká pevnost umožňuje výrobu velikostí, které by u jiných materiálů (tzn. dřeva a plastu) nebyly možné. Proto se hliníkové profily používají na rozměrné prosklené plochy – typicky prosklené fasády a rozsáhlé okenní sestavy. Paradoxně jsou velmi lehké a nepředstavují proto pro stavební konstrukci nadměrnou zátěž.

Nevýhody? Snad jen cena

Štíhlá elegance hliníkových oken sluší širokému spektru staveb, ale vzhled je samozřejmě otázkou vkusu. Jediným argumentem, který v některých případech hovoří proti nim, je vysoká pořizovací cena. Přesto jsou opodstatněnou volbou zhruba v 10-15 % případů.

Kde hliníková okna poptat? Vsaďte na Pruniwerk

Nejen okna, ale také hliníkové dveře a fasády vyrábí ryze česká společnost PRUNIWERK a.s. Její hliníkové systémy splňují platné evropské normy a požadavky a v mnoha ohledech je dokonce překonávají. Vyznačují se výbornými tepelnými i zvukově izolačními vlastnostmi, bezúdržbovostí a dlouhou životností. Další informace najdete na pruniwerk.cz.

Publikováno: 11. 02. 2022

Kategorie: Stavba & rekonstrukce | Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator