Hodí se na okna žaluzie, či rolety? Seznamte se s jejich vlastnostmi!

Žádnému oknu nesmí chybět zastínění. Právě díky němu regulujeme příliv světla do interiéru, a dokonce se postará o úsporu energie i omezení úniku tepla. Pokud nevíte, zda se na vaše okna hodí žaluzie, anebo spíše rolety, přečtěte si o nich více.

Způsob stínění a možnosti regulace světla

Mnoho lidí nevidí na první pohled v žaluziích a roletách žádný rozdíl. Klíčový rozpor je ve způsobu stínění. Lamely na žaluziích lze libovolně naklápět, ale roletové lamely jsou pevné. Světlo se tedy reguluje spuštěním či vytažením lamel, látky. Žaluzie nebo rolety, do čeho se víc oplatí investovat?

Žaluzie sluší interiéru i exteriéru

Tento způsob zastínění můžete řetízkem podle potřeby vytahovat a naklápět. Venkovní modely se ovládají klikou z místnosti. Modernější variantou je automatická funkce na vypínač anebo dálkový ovladač. Vnitřní i vnější žaluzie je možné koupit v pestré paletě barev. Díky tomu sladíte dokonale vzhled interiéru i exteriéru. Padnou jako ulité do rodinných domů, průmyslových i administrativních budov. V létě oceníte úsporu na klimatizaci a rovněž poslouží jako zvuková bariéra, o zajištění soukromí nemluvě.

Rolety – moderní a nadčasové

Praktické zastínění oken pracuje na principu otočné hřídele. Průchod světla se ovládá vytažením a spuštěním lamel. Vnitřní zatemňovací látkové rolety zastaví sluneční paprsky. Toto ocení maminky malých dětí i lidé pracující na noční směny, co se chtějí ve dne vyspat. Vnější i vnitřní rolety mají výhody, jako jsou ochrana před slunečními paprsky, zajištění soukromí. Působí jako termoizolace a protihluková bariéra. Rolety jsou k dostání v mnoha barevných provedeních a hodí se do moderních domů. Designové rolety dokážou vytvořit v místnosti úplnou tmu, což mnohé žaluzie neumí. Zato žaluzie lze regulovat libovolně, rolety můžete pouze vytáhnout do určité výšky. Jedno však mají společné. Obě varianty se jednoduše ovládají a udržují v čistotě.

Publikováno: 26. 10. 2018

Kategorie: Stavba & rekonstrukce | Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator