Jak na provzdušnění zahradního jezírka?

Ať už máte na zahradě koupací jezírko, ve kterém zároveň chováte okrasné ryby, anebo máte ryby v jezírku, ve kterém se nekoupete, je potřeba přemýšlet nad tom, jak dostat do jezírka trochu kyslíku. Kyslík je totiž nezbytný pro všechny vodní živočichy. Pokud není ve vodě dostatek kyslíku, rybám se rozhodně nedaří dobře. Proto je tak důležité, abyste jezírko pravidelně provzdušňovali. Jak to ale můžete udělat?

Řešením je provzdušňovač

Jezírkový provzdušňovač je zařízení, které do vody vhání vzduch a zajišťuje tak dobrý přísun kyslíku. Na trhu existují různé typy provzdušňovačů pro jezírka. Můžete si například vybrat mezi elektrickým nebo bateriovým provzdušňovačem a obyvatelům jezírka s jeho pomocí dopřát příjemný život.

Vodopád není jen hezký na pohled

Vodopády a fontány nejen krásně vypadají, ale také zajišťují, že se do vody dostává více kyslíku. Pohybem ve vodě vzniká více kyslíku, který se může rozpustit. Pokud máte v jezírku vodopád nebo fontánu, dbejte na co největší pohyb vody. Toho můžete dosáhnout použitím čerpadla s vysokým průtokem. Pozor ale při jeho uložení na jezírkovou fólii. Taková oprava jezírkové fólie by vás přišla draho.

Umělý potok na zahradě

Dalším způsobem, jak provzdušnit vodu, je vytvořit na zahradě umělý potok, který bude ústit do koupacího jezírka. Tekoucí voda přenáší do jezírka více kyslíku než stojatá voda. Potok si můžete postavit sami a uplatnit přitom svoji fantazii. Není to nic složitého. Potřebujete jen trochu trpělivosti a času. Dno potůčku je potřeba vyložit jezírkovou fólií, která zamezí ztrátám vody. Teprve na ni se pokládá geotextilie a vrstva kamenů. Potok je možné osadit rostlinnou vegetací anebo v něm nechat jen kameny. V obou případech je cílem to, aby vypadal co nejpřirozeněji. Spád potoku je vhodné volit okolo 15 cm na 1 metr délky. Pokud jej neumožňují přirozené proporce vaší zahrady, budete si je muset přizpůsobit.

Důležitou roli hrají také rostliny

Pokud máte v jezírku dostatek rostlin, pomáhají také zlepšovat kyslíkovou rovnováhu. Rostliny při fotosyntéze přijímají oxid uhličitý a uvolňují kyslík. Pokud tedy máte v jezírku dostatek vodních rostlin, pomáhají provzdušňovat vodu. Ale pozor na to, že příliš mnoho rostlin může také vést k nedostatku kyslíku ve vodě. Proto byste měli vždy dbát na to, aby byl v jezírku správný poměr mezi rybami a rostlinami.

Publikováno: 01. 12. 2022

Kategorie: Zahrada

Autor: administrator