Minerální fasádní barvy HERBOL: Jasná volba památkářů

Značka Herbol je synonymem pro vysoce kvalitní nátěrové hmoty. Výrobce nabízí široké spektrum barev a nedílnou součástí portfolia jsou také fasádní barvy Herbol – vápenná barva MINERALFARBE a silikátová barva HERBOSILIT. Na trhu jsou již více než čtvrt století a nedají na ně dopustit zejména památkáři. Není tajemstvím, že renovace památek podléhá přísným pravidlům a památkáři se nespokojí s průměrným výsledkem. Prozradíme vám, jak s odstupem času vypadá výsledek práce na dvou významných realizacích.

Poutní bazilika P. Marie v Hejnicích

(byla použita vápenná fasádní barva MINERALFARBE) Městečko Hejnice se nachází v malebném údolí pod severními svahy Jizerských hor. Právě zde se spojují staré poutní cesty vedoucí z Čech, Polska a Německa. Dávná pověst praví, že se zde roku chudému sítaři zdál sen, na základě kterého zavěsil na starou lípu obrázek Panny Marie. Poté se uzdravila jeho nemocná žena a dítě. Zavěšená soška se stala poutním místem, za kterým začali docházet poutníci z dalekých krajů. Když zemřel vévoda Albrecht z Valdštejna, frýdlantské panství ovládli tyrolští Gallasové, za jejichž vlády dosáhl věhlas hejnických poutí vrcholu. Během let 1692-1696 zde podle plánů M. A. Canavalle vyrostl klášter s vnitřní zahradou, který v letech 1721-1725 zmohutněl do barokního slohu podle architekta T. Haffenechera. V průběhu stavby měl slovo také architekt J. Fischer z Erlachu. Vysvěcení chrámu proběhlo 1. července 1725 a v původním stavu vydržel do současnosti, a to i navzdory pohromám všeho druhu. O údržbu se nikdo příliš nestaral a ve druhé polovině 20. století byl stav objektu velmi špatný. Osud tomu chtěl, aby firma Jablotron a.s. poskytla sponzorský dar a v roce 2008 začala oprava fasády vlastní baziliky. Rekonstrukcí prošlo kompletní severní průčelí chrámu, obě věže, sochařská výzdoba a klempířské prvky. Po prvních obhlídkách na lešení vyšlo najevo, že barokní omítky byly provedeny velmi kvalitně a na většině ploch se těší dobré kondici. Hůře na tom byly pískovcové římsy a sochy ve vyšších patrech. Proběhlo omytí fasády, zpevnění pískovců organokřemičitany a jejich domodelování restaurátorskými minerálními pastami. Míchání hrubých omítek proběhlo přímo na místě, a to kvůli dosažení stejné zrnitosti. Hladké omítky a štuky byly použity vápenocementové pytlované. A jak se na opravách podílely výrobky značky Herbol? Po provedení několika zkušebních nátěrů byly všechny kamenné prvky opatřeny základním nátěrem Mineralschlämme pro zlepšení přilnavosti. Následovalo natření všech ploch dvojitým nátěrem Mineralfarbe s mezipauzou 2-3 týdny. Před aplikací nátěrové hmoty byl povrch vždy navlhčen. Památkáři zvolili dvoubarevný okr, přesně podle historických dokladů o původním barevném řešení. Fasáda byla kontrolována v roce 2016 a bylo konstatováno, že barva je stabilní a stav fasády naprosto bezproblémový.

Obchodní centrum Palladium

(byla použita silikátová barva HERBOSILIT TQ) Palladium je multifunkční komplex a obchodní dům v Praze na Novém Městě. Historie objektu se začala psát v roce 1860, kdy zde vyrostly kasárny v novorománském slohu. Svému účelu sloužily až do 90. let minulého století. Budova si prošla několika opravami a v roce 1970 z ní byly vytlučeny veškeré architektonické prvky. Byl proveden bílookrový akrylátový nátěr a přízemí zahalila hnědá vojenská barva. Nový investor se v roce 1996 rozhodl pro fasádistický přístup, ale Klub za starou Prahu dosáhl toho, aby byla budova zachována a vnitřní dostavba snížena o tři patra. Zároveň byly obnoveny všechny plastické prvky na fasádě dle dobových fotografií. Oprava fasády proběhla v roce 2007 a investor se rozhodl pro lomenou bílou s cihlovou červení. Původně zamýšlený vápenný systém byl změněn na silikátovou barvu Herbosilit TQ s penetrací Fixativ. Výmalba téměř 6000m² si vyžádala největší fasádní dodávku firmy v roce 2007. A jak vypadá fasáda obchodního domu Palladium nyní? Uplynulo téměř deset let a vypadá velmi dobře. Ukázalo se, že barva Herbosilit byla skvělou volbou!
Další informace o produktech najdete na oficiálních stránkách Herbol.

Publikováno: 26. 05. 2016

Kategorie: Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator