Jak na stavbu králíkárny

Chov králíků je opět v kurzu a rozhodně se této činnosti nevěnují jen lidé bydlící na vesnicích. Pokud máte na zahradě dostatek místa a vyčleníte si trochu volného času na péči, můžete králíky chovat i vy. A přestože si můžete králíkárnu koupit již ve složeném stavu, možná si ji raději postavíte. Jedině tak bude odpovídat vašim představám a mít požadované dispozice. Stavba králíkárny je mnohem jednodušší, než si myslíte a my vám prozradíme, jak na to!

Stavba králíkárny začíná plánováním

První fáze stavby králíkárny se nese v duchu plánování a rozkreslování. Velikost kotců závisí na plemeni, které se rozhodnete chovat. Větší druhy by měly mít kotec o rozměrech cca 120 x 80 x 60 cm, středně velká plemena si vystačí s 80 x 60 x 60 cm a pro ty nejmenší je dostatek prostoru i v kotci o 60 x 50 x 50 cm. Dejte si pozor na hloubku kotce, abyste neměli problém s vyklízením. Co se týče počtu kotců na jednu králíkárnu, obvykle se králíkárny staví se šesti komorami ve dvou řadách nad sebou, případně se třemi komorami ve třech řadách. Jde o individuální záležitost, nicméně odborníci dodávají, že by měl mít majitel jeden kotec pro samce, druhý pro samici a čtyři pro mláďata od jedné samice. Máte-li v plánu začít chov s jedním samcem a jednou samicí, vystačíte si s šesti komorami.

A jde se stavět...

Budete si moct vybrat, zda postavíte dřevěnou, nebo zděnou variantu. Většina chovatelů staví dřevěné králíkárny, a to nejen z důvodu méně náročné stavby, ale také financí. Vystačíte si se dřevem, hřebíky a pletivem. Podlahu polepte PVC (kvůli odtoku moči) a nezapomeňte zajistit adekvátní izolaci. Zároveň je vhodné pokrýt stěny nerezovým plechem. Takový kotec pak není problém dezinfikovat a nebudete ho muset pravidelně bílit. Foto: pixabay.com

Publikováno: 22. 04. 2015

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator

Tagy: jak na stavbu králíkárny | stavba králíkárny