Jak položit plovoucí podlahu?

Rozhodli jste se pro pokládku plovoucí podlahy svépomocí, ale nevíte, jestli to zvládnete? V následujících řádcích se dozvíte přesný postup a spoustu praktických tipů, které vám přijdou k užitku!

Nejčastější problémy, se kterými se budete potýkat

Budete-li provádět pokládku v panelovém bytě, buďte si jistí v tom, že podklad nebude rovný. To poznáte tak, že na několika místech položíte dvoumetrovou vodováhu nebo lať. Po přiložení speciálního klínku zjistíte rozdíl. Dva milimetry se dají přežít, větší nerovnosti napraví vyrovnávací stěrka. V případě novostavby vás může potrápit zbytková vlhkost betonu, která nestačila vyschnout. Hrozí, že by mohla uniknout do podlahy, a proto je nezbytná řádný izolace. Míru vlhkosti změří odborníci specializovaným přístrojem. Hlavní neduhy máme za sebou, pusťme se do realizace – pěkně krok po kroku...

Příprava

plovouci-podlahaV prvé řadě budete muset odstranit starou podlahovou krytinu. Podle savosti podkladu zvolte druh penetrace, která zajistí, aby další vrstva povrchu důkladně přilnula. Následuje vyrovnávací stěrka, kterou rozmícháte v kbelíku a ihned poté ji zpracujete (rozlijete a rozetřete). Po zaschnutí (24 – 48 hod.) položíte na stěrku parotěsnou zábranu (igelitová fólie). Na ni přijde pěnová podložka o síle 2 mm, případně 5 mm pro lepší odhlučnění. Alternativou budiž podkladová dřevovláknitá deska, která je však nevhodná v kombinaci s podlahovým vytápěním.

Pokládka plovoucí podlahy

A co dál? Můžete se pustit do pokládání podlah – začněte u okraje jedné ze stěn, respektive cca 1 cm od ní. Tato mezera (dilatační spára) je nezbytná, jinak by se mohla podlaha v některých místech vyboulit. Lamely pokládejte po řadách tak, že je nejprve spojíte mezi sebou a poté jednoduchým mechanickým zámkem napojíte jednu řadu na druhou. Některé systémy vyžadují doklepnutí kladívkem, ale ty se hůře rozebírají. Nevejde-li se ke zdi nebo překážce celá lamela, budete ji muset uříznout. Každou novou řadu vždy začínejte zbylým kouskem té předchozí. Nakonec přidělejte nad dilatační spáru soklové lišty (přivrtejte je hmoždinkami). Mezery je dobré vyspárovat akrylovým tmelem.
Autorovi článku poskytli cenné rady podlaháři Olomouc. Pokud si myslíte, že pokládku plovoucí podlahy nezvládnete, můžete se na ně obrátit.