Jak velký by měl být ubrus na stůl

Stůl je jedna z prvních věcí, kterou si pořizujeme do nového bytu. Ať už je vyroben z jakéhokoli materiálu, pro slavnostní příležitosti i běžné užívání je skvělé na něj použít velký či malý ubrus. Látkové ubrusy stůl ochrání a výběrem materiálu a barvy ubrusu můžeme stejný stůl proměnit podle nálady i příležitosti, kterou chceme u stolu oslavit. Krásný látkový ubrus může zakrýt poškození stolu, který ještě nechceme vyhodit, nebo ze zcela obyčejné stolu vytvořit slavnostní tabuli.

Správná velikost ubrusu

Stejně jako existují různé rozměry stolů, velikostí se liší také ubrusy, které mohou zakrývat celou plochu stolu, nebo jen jeho část. Ubrusy přes celou plochu stolu by měly vždy být o cca 10 až 30 cm delší na každé straně. Pokud jsou však příliš dlouhé, mohou stolujícím při usazování vadit.

Pokud se ale ubrusem zakrývá třeba cateringový stůl, nebo předsednický stůl na konferencích, bývá na straně směřující do sálu dlouhý až na zem. Rozměry ubrusů jsou pro každý tvar standardizované dle nejčastěji vyráběných velikostí stolů, ale můžete si zakoupit i XXL varianty třeba na stůl, který doma rozkládáte jen při velkých rodinných setkáních, nebo si nechat ubrus ušít dokonce na míru.

Tip: V ČR si můžete nechat ušít ubrusy a běhouny na míru např. od Biante, kteří kromě standardních rozměrů ubrusů pro zákazníky dělají i kusy dle jejich potřeb i pro neobvyklé rozměry stolů.

Typy a tvary ubrusů

Ubrusy dělíme podle tvaru na čtvercové, obdélníkové, oválné, kulaté či běhouny. Z hlediska materiálu mohou být ubrusy látkové, plastové, teflonové. Další kategorií jsou ubrusy tematické, například vánoční, velikonoční či s dětskými motivy. Z hlediska designu je výběr skutečně široký – od jednobarevných přes klasické vzory (čtverečky, puntíky, květiny, hvězdy, srdíčka…) až po ubrusy s obrazy zvířat či s dětskými motivy. Existují samozřejmě i ubrusy s fotografiemi a nápisy.

Obdélníkové ubrusy

Obdélníkový stůl najdeme v mnoha českých domácnostech. Rozměry začínají na kratší straně v délce 50 cm a delší na 100 cm, na delší straně obdélníku jsou nejmenší metrové, nejdelší měří více než 2 metry, ale existují i nadměrné s délkou přes 3 metry.

Běhouny na stoly

Zvláštním typem obdélníkového ubrusu jsou běhouny, které zakrývají jen střední pruh stolu. Používají se buď přímo na stůl, nebo jako doplněk velkého látkového ubrusu. Užší strany mají u standardních běhounů rozměry od 20 do 45 cm, delší strany od 120 do 180 cm. Vyrábějí se ale i na míru dle přání zákazníků. Kuchyňský běhoun může být dobrým řešením třeba v domácnostech s dětmi. Při domácí nehodě ho snadno, rychle a jednoduše vyměníte za nový. Stačí mít běhounů víc v zásobě.

Čtvercové ubrusy

Čtvercové tvary stolů patří k nejpopulárnějším, ať už jde o konferenční stolky, nebo klasické jídelní stoly. Nejmenší ubrusy tak mají rozměry 40 × 40 cm a 50 × 50 cm, největší až 290 × 290 cm. Čtvercový ubrus ale můžete použít i na kulatý stůl, a to jak velký, který ho zakryje celý, tak menší, třeba pod vázu umístěnou ve středu stolu.

Kulaté a oválné ubrusy

Zaoblené stoly jsou sice u nás k vidění méně často, ale nejsou žádnou výjimkou. Zatímco s oválnými stoly se setkáme spíše v historických interiérech, nebo u nábytku na míru, kulaté najdeme poměrně často i v moderních jídelnách či obývacích pokojích. U těchto stolů se můžeme často setkat s malým ubrusem, který zakrývá jen střed stolu, nebo s kombinací velkého ubrusu a malého v kontrastním designu. Kulaté ubrusy tak mají nejmenší průměr jen 30 cm, největší 280 cm, ale šijí si i větší na míru, stejně jako u oválných variant. Nejmenší oválné ubrusy mají rozměry 50 × 100 cm, největší 200 × 260 cm.

Látkové ubrusy

V nejednom americkém filmu pronese dívka, že by chtěla na večeři do restaurace s látkovými ubrusy. Ty jsou tak symbolem luxusu a vybraného stolování. Kvalitní látkové ubrusy mohou pozvednout vzhled místnosti na zcela novou úroveň. Ubrusy se vyrábějí z bavlny, damašku, nebo směsí bavlny s polyesterem. Ubrusy lze doplnit také o látková prostírání a tím potlačit, nebo naopak zdůraznit barvy v interiéru. Látkové ubrusy se vyrábějí jak jednobarevné, tak s barevnými vzory a v mnoha různých designech, včetně výšivek.

PVC ubrusy

Na chatách, chalupách, terasách, ale i v kuchyních či místech dětských her se často používají ubrusy vyrobené z PVC. Velmi jednoduše se udržují, stačí je setřít vlhkým hadrem. Vyrábějí se jak barevné varianty, včetně potisku fotografií, tak jednobarevné a průhledné. Ty mohou často doplnit klasický látkový ubrus, který je pod nimi dobře vidět, ale díky krytí plastem se nemusí tak často prát. Prodávají se na metry, nejčastěji v šíři 140 cm.

Teflonové ubrusy

Teflonová úprava ubrusu odpuzuje vodu, je stálobarevná a nešpiní se. Je tak skvělá do jídelen a na kuchyňské stoly. Ve stejné úpravě se vyrábí také prostírání a běhouny. Tvarově se teflonové ubrusy vyrábějí jak na hranaté, tak na kulaté a obdélné stoly, rozměrově je to obdobné jako u ubrusů látkových.

Tip na závěr: Stejně jako ostatní bytový textil, také ubrusy mohou lapat prach. Pokud máte doma alergika, inspirujte se, co dělat proti alergii na prach.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator