Proč dítěti pořídit kolo a jak ho správně vybrat?

Mami, tati, já chci dětské kolo. Fráze, kterou rodiče slyší snad ještě častěji než tu o pejskovi. Ale nebojte, ta určitě také přijde. Nyní se však zaměřte na to, co vaše dítko potřebuje právě teď. V prvé řadě si však ujasněte, jestli už je na první bicykl dostatečně velké. Oproti odrážedlu, jenž platí za vůbec první dětský dopravní prostředek, jde přeci jen o velký skok kupředu.

Kdy dítěti kolo pořídit?

Děti jsou nesmírně učenlivá stvoření a rodiče je mají tendenci podceňovat. Někdy také úzkostlivě chránit, což se může projevit tím, že všelijaké radosti – třeba právě první kolo – zbytečně dlouho odkládají. Na druhou stranu je jistě vhodné objektivně zhodnotit, zda je dítko skutečně připravené. Vývoj je velmi individuální záležitost a dvě stejně staré děti na tom mohou být z hlediska motorických schopností úplně jinak. Pokud si lámete hlavu nad tím, proč vlastně dítěti kolo pořídit, vzpomeňte si na dobu svého dětství. I vám jistě jízda přinášela radost, a navíc jste se se najednou mohli přesouvat z bodu A do bodu B mnohem rychleji. Nyní budete moct jezdit na společné rodinné výlety – každý na svém vlastním kole. Určitě prckovi prospějete i po zdravotní stránce. V době, kdy zhruba 40 % českých dětí trápí nadváha nebo obezita, se počítá každá fyzická aktivita, která vede k udržení optimální hmotnosti.

Kdy je lepší volbou odrážedlo?

Pro děti, které se doposud nenaučily základní motorice, je vždy lepší začít na odrážedle. V podstatě jde o kolo bez pedálů. Malý jezdec si díky němu rychle osvojí základy, získá na stabilitě a brzy se mu zlepší rovnováha. Přechod na dětské kolo je pak mnohem jednodušší a většinou bez nutnosti jízdy s pomocnými kolečky.

Bez pořádného vybavení to nejde

Hlavní zásada, kterou byste měli při výběru dětského kola dodržet, je správná velikost. Nepodléhejte nutkání koupě příliš velkého kola, protože „do něj dítě doroste“. Tím byste ničemu nepomohli – velké kolo je těžší a dítě se na něm nemůže dotýkat země. Vaším vodítkem by měla být postava dítěte. Specializovaný prodejce vám s výběrem rád pomůže a doporučí vhodný model. Na co rozhodně nezapomeňte, je vybavení. Bez pevné obuvi, cyklistické přilby a několika dalších nezbytností své dítko na sedlo nepouštějte. Držte se hesla „bezpečí především“ a nepodceňujte nošení přilby (a případně chráničů loktů a kolen).

Jak dítě naučit jezdit?

Může se stát, že první pokusy dopadnou neslavně. Některým dětem zkrátka trvá déle, než si na nový dopravní prostředek zvyknout. Zprvu proto kolo přidržujte a nedopusťte, aby dítě opakovaně padalo na zem. První jízdy by neměly trvat déle než 10 až 15 minut. Důležitá je pozitivní motivace – třeba ať si dítě samo vybere helmu a příslušenství.

Publikováno: 21. 05. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator