Jak vybrat digestoř podle výkonu?

Zařizujete kuchyň a nevíte si rady, jak vybrat digestoř s optimálním výkonem právě pro vás a vaše prostory? Nechcete kupovat zbytečně drahé odsavače s výkonem pro vás až příliš vysokým, a naopak máte strach, že koupíte levnější, jejichž odsávání bude nedostatečné?

Jak vybrat digestoř s optimálním výkonem

Pro výpočet optimálního výkonu odsavačů par dnes už existuje jednoduchá rovnice. Protože díky odborníkům je známo, že je důležité, aby se během vaření a smažení, vyměnil vzduch v místnosti minimálně sedmkrát, lépe však desetkrát za hodinu, je snadné vypočítat požadovaný výkon.

2 kroky, jak to vypočítat

1. Nejprve si spočtěte objem místnosti, v níž bude digestoř instalována. Pozor: Dnes bývá zvykem, že je kuchyň propojena i s obývací částí, v takovém případě proto musíte vypočítat objem celé místnosti, nejen prostoru, kde se bude vařit! Pokud tedy máte místnost o délce 5 metrů, šířce 3 metrů a výška stropu je 2,5 metru, využijte rovnici pro výpočet objemu kvádru, tedy 5 x 3 x 2,5 = 37,5. Objem místnosti je tedy 37,5 metru. 2. Získaný výsledek vynásobte sedmi, pokud vám stačí zjistit pouze minimální výkon. Pokud byste raději měli doma digestoř, která zvládne zajistit výměnu vzduchu odborníky doporučovanou frekvencí desetkrát za hodinu, vynásobte deseti. Tedy 37,5 x 7 = 262,5 m3, případně 37,5 x 10 = 370 m3. Minimální pro tyto rozměry je tedy 262,5 metrů krychlových za hodinu, optimální naopak 370 metrů krychlových.

Vyšší výkon, více hlučný?

Občas se lidé domnívají, že více výkonné digestoře jsou také více hlučné a raději sáhnou po těch méně výkonných, které následně pouští v intenzivním režimu. Opak je ale pravdou! Čím intenzivní režim odsávání máte zapnutý, tím hlasitější odsavač je. Ideálním řešením je proto koupit digestoř s větším výkonem, kterou můžete mít zapnutou pouze na nižší stupeň, jehož hlasitost vás nebude nijak rušit. Tip: Maximální hlučnost odsavače při nejvyšším stupni odsávání by měla být 60 decibelů.

Co ještě může výkon ovlivnit?

Máte vypočítáno a vybráno a rádi byste, aby takovou sílu digestoř skutečně měla? Dejte si pozor například na obyčejný průvan, při kterém může vzniknout tzv. příčné větrání. Průvan totiž strhne páru od varné plochy a odloží je u zdi či na nábytku, kde se začne tvořit tukový film, v němž se daří bakteriím a jiným nezvaným návštěvníkům. A ani sebevýkonnější odsavač vám pak nepomůže. Stejně tak je důležité mít digestoř správně umístěnou. Abyste využili maximálně veškerý její potenciál, měla by být široká minimálně stejně, jako vaše varná plocha (lépe ještě o něco širší) a umístěná by měla být minimálně 65 cm nad deskou (příliš vysoko je však také nevhodné). Pokud navíc připojujete digestoř na odtahovou šachtu, zvolte vhodný průměr odtahového potrubí (ideálně 150 milimetrů) a vyvarujte se použití většího množství kolen. Každý ohyb potrubí v úhlu devadesáti stupňů totiž může snížit výkon až o jednu třetinu!

Jak můžete zajistit optimální sílu odsávání i vy?

Nejobecnější rada (avšak také nejúčinnější), je spouštět digestoř na nízké ptáčky při začátku vaření, na maximální v průběhu a střední ještě alespoň pět minut po skončení vaší aktivity u sporáku.

Spotřeba energie

Při výběru se nezapomeňte dívat také na spotřebu energie. Více výkonný odsavač bude mít totiž logicky mnohem větší spotřebu energie než jeho méně výkonný konkurent. A spolu se spotřebou rostou pak i náklady na provoz. Kontrolujte proto i tzv. energetické štítky, které vám v tomto směru hodně napoví. Nízké náklady na provoz při rostoucích cenách energií jistě oceníte. Našli jste zde odpovědi na vaše otázky? Vybíráte digestoř spíše podle výkonu nebo podle vzhledu? Nebo jsou pro vás rozhodující finance? Napište svůj názor.

Publikováno: 05. 10. 2018

Kategorie: Interiér | Interiér

Autor: administrator

Tagy: jak vybrat digestoř