Jak vybrat střešní krytinu podle sklonu střechy?

Pokud právě stojíte před výběrem střešní krytiny, pravděpodobně řešíte základní aspekty – cenu, trvanlivost a estetické vlastnosti. Kromě toho byste však měli vzít v potaz také plánovaný sklon střechy, respektive si ověřit, zda je daný materiál vhodný i v tomto směru.

Bezpečný, nebo minimální sklon střechy?

V souvislosti s výběrem střešní krytiny narazíte na termíny bezpečný a minimální sklon střechy. Jaký je mezi nimi rozdíl? Bezpečný sklon střechy udává hodnotu, od jaké je použití dané krytiny bezpečné při standardní montáži (tj. aniž by bylo nutné použít speciální opatření a klempířské prvky). V případě minimálního sklonu střechy pak hovoříme o hodnotě udávající nejmenší možný sklon, od jakého lze střešní krytinu použít (za podmínky realizace speciálních opatření, např. v podobě zvýšené těsnosti pojistné vrstvy). Výrobci své produkty důkladně testují, a proto je důležité jejich doporučení respektovat. V praxi se hodnoty bezpečného a minimálního sklonu u jednotlivých střešních krytin výrazně liší, což vás může u střechy s nízkým sklonem limitovat. V případě střechy s běžným sklonem (tj. nad 30°) se příliš omezovat nebudete, vhodné jsou téměř všechny varianty.

Jaký je bezpečný sklon u nejpoužívanějších střešních krytin?

Bezpečný sklon pro většinu pálených střešních kryt začíná na 30°. Některé typy však nabízí řešení i pro střechy s nižším sklonem – například Bramac Rubín 9 či Smaragd lze dle výrobce používat již od 16°. Sortiment většiny betonových střešních tašek je koncipován pro bezpečný sklon od 22°. Např. populární Bramac Tegalit je naopak určena pro střechy se sklonem 25° a vyšším. Zájemci o plechové střešní krytiny mohou volit mezi velkoformátovou a maloformátovou variantou. U větších formátů se rozpětí bezpečných sklonů pohybuje mezi 6-14°, u maloformátových většinou začíná na 22°. Pro plastové střešní krytiny platí stejná pravidla jako pro krytiny z vláknocementových vlnitých desek. Jejich bezpečný sklon začíná na 15°. Závěrem ještě jednou podotýkáme, že výše uvedená čísla jsou obecné hodnoty pro jednotlivé typy materiálů, v praxi však záleží ha vlastnostech konkrétního modelu. Vždy se proto orientujte dle technických listů a neváhejte kontaktovat odborníky. Dobrou volbou je společnost STAV-INVEST, střešní systémy, v jejímž portfoliu služeb nechybí odborné poradenství či výroba klempířských prvků.

Publikováno: 23. 09. 2022

Kategorie: Stavba & rekonstrukce | Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator