Jakou svářečku pořídit po domácí hobby svařování?

Rozhodli jste se pro pořízení domácí elektrické svářečky? Nabídka vás mile překvapí a tím spíše přijatelné ceny – nejlevnější modely lze sehnat i za méně než dva tisíce korun. Přesto se vyplatí investovat o pár tisíc více a pořídit si takzvaný invertor. – oproti klasické svářečce má lehčí konstrukci a nabízí jednodušší manipulaci. Slušný kousek seženete kolem pěti tisíc korun.

V prvé řadě si ujasněte, na co budete svářečku používat. Pro svátečního kutila je dostačující i obyčejná trafosvářečka za pár set korun. Pro svaření rámu na branku k plotu nebo jiných jednoduchých konstrukcích je naprosto vyhovující. Pro zkušenější kutily s trochou praxe je vhodnější zmíněný invertor. Proto si před nákupem dobře rozmyslete, co budete svařovat v budoucnu. V prodeji jsou elektrody pro sváření nerezu střídavým proudem, ale také litinové hliníkové elektrody na stejnosměrný proud – v tomto ohledu je lepší invertor.

Jaký zvolit výkon hobby svářečky?

Výkon bývá obvykle obsažen v názvu modelu, přičemž pro běžné hobby využití stačí výkon kolem 130 A. Co se týče rozpětí použitých elektrod, s 1 do 3-4 mm budete spokojeni.

Trafosvářečka kontra invertor

Transformátorové svářečky potřebují běžnou zásuvku (230 V) a jistič min. 16 ampér (dle výkonu). Trafo je těžké (i 20 kg), ale zato velmi levné. Rozhodnete-li se pro tuto variantu, pořiďte si svářečku s ventilátorem – bude mít vyšší zatěžovatelnost. Samozřejmostí by měla být i tepelný pojistka, která zabraňuje přehřátí.

Invertor je výrazně lehčí, takže si ho můžete pověsit na rameno a svařovat třeba na žebříku. V útrobách invertoru je tzv. spínaný zdroj, který transformuje střídavé napětí ze zásuvky na vysokofrekvenční a až poté dojde k usměrnění. Některé modely disponují funkcemi jako Hot start pro snadnější nahození oblouku, případně Antistick, která eliminuje riziko přivaření elektrody k materiálu. A ještě lepší modely pak nabízí pulzní sváření, které upotřebíte při svařování tenkých materiálů a plechů.

Tip na závěr: Spoustu cenných informací najdete na fóru o svařování.

Publikováno: 15. 07. 2015

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator

Tagy: jak vybrat hobby svářečku