Je výhodnější dům rekonstruovat, nebo postavit nový?

Stavba domu je mnohem nákladnější než rekonstrukce, to přece ví každý. Opravdu? Ve skutečnosti se mohou náklady na rekonstrukci vyšplhat až na úroveň realizace zbrusu nového domu – a výsledek navíc nemusí stoprocentně odpovídat požadavkům na moderní bydlení. Ale vše pěkně popořádku: co byste měli vědět, než učiníte konečné rozhodnutí mezi rekonstrukcí a stavbou?

V hlavní roli finance

Zdědili jste dům a rádi byste si ho přestavěli do ideální podoby, ale máte omezené zdroje, které by vám tak jako tak nestačily na novostavbu? Pak se budete muset smířit s mnoha kompromisy. Změna dispozic, realizace zateplení, nová hydroizolace a další stavební úpravy jsou finančně náročné a nezbude vám, než udělat jen to nejnutnější a zbytek až dáte dohromady potřebnou částku. Chcete-li v rámci rekonstrukce domu ušetřit, řiďte se následujícími pravidly:
  • je-li to možné, zachovejte původní dispozice (posouvání příček je velmi nákladné),
  • neprovádějte zásahy do nosných konstrukcí,
  • snažte se zachovat původní zařízení: pro šikovného kutila nepředstavuje renovace podlah a dveří velký problém,
  • nenahazujte nové omítky, stěny jen oškrábejte a znovu vymalujte.
Nevyhnete-li se spolupráci se stavební firmou, zajistěte si subdodávky materiálu sami – tímto způsobem lze výrazně ušetřit. Chcete vědět víc? Přečtěte si článek o tom, co všechno vás čeká při rekonstrukci domu.

Kdy je stavba domu chytřejším řešením?

Nabízí se však otázka, zda se z finančního hlediska vyplatí pořízení a rekonstrukce domu, nebo je lepší postavit nový. Chystáte-li se na koupi staršího domu a následně na totální rekonstrukci, důkladně si všechny plánované stavební úpravy spočítejte. Pravděpodobně dojdete k závěru, že nový pasivní dům vás vyjde na podobnou částku – a navíc z dlouhodobého hlediska ušetříte spoustu peněz za energie. Ani v případě nákladné rekonstrukce byste pravděpodobně nedosáhli tak úsporného bydlení. Resumé? Stavba domu vždy není nákladnější než rekonstrukce – záleží na specifických požadavcích a celkovém rozsahu stavebních úprav. Spoustu praktických informací o průběhu stavby domu se dozvíte zde. 

Publikováno: 10. 12. 2018

Kategorie: Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator