Jeden jako druhý. Jak docílit stejných tvarů u výrobků?

Máte sériovou výrobu určitých předmětů a potřebujete, aby byl jeden jako druhý? Pak mějte v zásobě závity, které vám poměří přesnost každého produktu. Vyhnete se tak zmetkům a případným reklamacím.

Kalibr závitový není těžký kalibr

V každé výrobě se najdou zmetky, pro vás je však podstatné, abyste je poznali a vyřadili včas, než by se dostaly k zákazníkům nebo jako součástky do strojů, kde by pak dělaly neplechu. Ke kontrole slouží kalibry. O co se jedná? Tyto pomůcky pomáhají překontrolovat, jestli jsou rozměry výrobků dle plánů. Kalibry jsou ideální zejména pro vnitřní poměřování, tedy kontroly různých otvorů. Kalibr závitový je šablonou, kterou vložíte do otvoru a zjistíte, jestli nový výrobek kopíruje rozměry a tvary. Možná si říkáte, že se takový nástroj opotřebuje, ohobluje, takže už nebude přesný. Kalibry jsou však vyrobeny z odolných materiálů, které něco vydrží, takže na přesnost se můžete spolehnout. Samotný nástroj má dvě strany, jednu tzv. dobrou, druhou tzv. zmetkovou. Ta dobrá strana se musí vejít do otvoru, zmetková nikoli. Takto funguje dvojitá kontrola. Pokud máte jinak specifické výrobky, mohou vám pomoci závitové kalibrační kroužky, kalibrační trny a další pomůcky, s nimiž odhalíte i sebemenší odchylku.

Výběr válečkových kalibrů

Nejinak tomu je i u válečkových kalibrů. Ty mají zase jiný tvar než závitové formy, jde o váleček, který připomíná šroubek. Práce s nimi je rovněž jednoduchá, rovněž zde jde o snadné použití – dobrá strana se musí vejít do otvoru, zmetková nikoli. Jestli se dobrá strana kalibru nevejde do otvoru, nebo zmetková vejde, je rozměr výrobku špatný. U válečkových kalibrů je pak dobrá strana spíš delší, zmetková kratší pro snadné rozlišení. Jak jste pochopili, kalibry a další pomůcky se vyžívají hlavně ve strojírenství, kde se uplatní v sériové výrobě, aby vše plynule fungovalo. Pokud tedy sháníte takové pomůcky, podívejte se na Nastroje.cz, kde mají právě spoustu výrobků pro strojírenství.

Publikováno: 24. 10. 2023

Kategorie: Dílna a hobby

Autor: administrator