K čemu slouží kleštiny a jak je správně vybrat?

Jak zajistit stabilitu nástroji s válcovou stopkou nebo tyčovému materiálu na soustruhu? K danému účelu slouží strojní prvek zvaný upínací kleština. Plní stejnou funkci jako sklíčidlo, které se používá k upínání předmětů s rozličným průměrem.

Jak kleština vypadá?

Kleština či „kleštinové pouzdro“ je strojní prvek, k jehož výrobě se používají pevné a odolné materiály. Její vnější kuželová plocha je rozříznuta takovým způsobem, aby pevně svíral těleso zasunuté dovnitř. Sevření obvykle zajišťuje převlečná matice. Je-li sevření zajištěno pružinou, pak se k otevření kleštiny používá pneumatický nebo hydraulický válec. Dle typu konstrukce rozlišujeme tažné a tlačné kleštiny. Vyrábí se však také v oboustranném a rozpínacím provedení. Další dělení kleštin na základě využití:
  • podávací kleštiny (používají se např. na obráběcích a tvářecích automatech),
  • kleštiny k upínání obrobků (revolverové soustruhy, automaty, brusky a upínací přípravky),
  • kleštiny k upínání nástrojů (kleštinová sklíčidla a hlavy).
Oproti čelisťovému sklíčidlu má výrazně jednodušší a tužší konstrukci, a proto je stabilnější a přesnější při dlouhodobějším používání. Negativem je menší rozsah upínání, s čímž souvisí vyšší nárok na přesnost upínané plochy.

K čemu se kleštiny používají v praxi?

Kleštiny nachází využití především v automatech a revolverových strojích, kde zajišťují upínání obrobků. Dále pak v jednoúčelových strojích, bruskách a CNC frézkách.

Jak vybrat správnou variantu?

Nevíte-li si rady s výběrem vhodného typu kleštiny, nechte si poradit kvalifikovaným prodejcem. Obrátit se můžete například na českou firmu KORAN, která se zabývá výrobou kleštin a kleštinových upínačů, dílců pro elektrotechnický průmysl a přesných dílců pro jednoúčelové stroje. V nabídce rodinného podniku s téměř třicetiletou působností na trhu najdete upínače Spannax, gumokovové kleštiny Rubber-Flex, tlačné kleštiny a veškeré příslušenství. Mimo to se zabývá i zakázkovou kovovýrobou. Více se dozvíte na koran-rankov.cz.

Publikováno: 15. 02. 2020

Kategorie: Dílna a hobby

Autor: administrator