Kde se vzaly lapače snů a jaký mají účel?

Indiánský lapač snů lze najít velice často i v moderním interiéru jako zajímavou dekoraci. Málokdo má ale představu, jak a kde vlastně tento dekorační prvek vzniknul a jaká byla jeho původní funkce. Pravdu se bohužel již nedozvíme, ale alespoň můžeme nechat hovořit legendy.

Indiánská šamanka promluvila

Podle starých pověstí vznikl první lapač snů na radu šamanky, za kterou se vydala zoufalá matka ve snaze utišit své plačící dítě. Tomu vyrobila ze zvířecích šlach a proutí kruh se středem vypleteným z nití, na který zavěsila různé korálky a peříčka. Síť uprostřed kruhu měla sloužit k zachycení zlých snů, které ráno sluneční paprsky zničily. Dobré sny měly být naopak přitahovány ptačími pírky. Zda první lapač snů fungoval, se již dnes nedozvíme, jedno je ale jisté, zavěsíte-li jeden takový lapač nad postýlku vašich nejmenších, přivodíte alespoň sobě dobrý pocit, že jste pro jejich klidný spánek udělali maximum. A mimochodem takový lapač snů je také moc povedená dekorace.

Jaký je význam jednotlivých prvků lapače snů?

Původní lapače snů byly vyráběny z větviček červené vrby a vláken získaných ze stonků kopřiv. Šlo o řemeslnou výrobu původních obyvatel Ameriky, na kterou jsou dodnes hrdí. Snad proto se dodnes lapače vyrábějí jak původní technologií, tak s různými moderními modifikacemi. Jejich původní prvky se však výrobci snaží zachovat. Jde především o kamínek uprostřed síťky, který je symbolem vlastního já bytosti spícího, které je potřeba chránit. Kruhové ohraničení lapače má význam světa a vesmíru a jde o první překážku pro negativní síly, které má zadržet. Ptačí pírka pak zachytávají vesmírnou energii a sny třídí. Ty dobré pouští ke spícímu, ty špatné přesouvají do síťky, kde je následující ráno zničí sluneční paprsky.

Vyhrajte si s uzlíky

Budete-li si chtít doma vyrobit vlastní lapač snů, zaměřte se především na uzlíky. Právě síť s uzly patří k té nejdůležitější součásti lapače, jejímž smyslem je zablokování toku negativní energie ke spícímu. Indiáni věřili, že jestliže se negativní energie zachytí v síti, nedostane se ke kamínku uprostřed, tedy k bytostnému já člověka.

Publikováno: 26. 02. 2021

Kategorie: Interiér | Interiér

Autor: administrator