Moderní vinylové podlahy: Jsou lepší než laminát a dřevo?

Jakým směrem se ubírají současné trendy v oblasti podlahových krytin? V posledních letech se na vrcholu drží vinyl. Češi si moderní měkčené PVC oblíbili natolik, že začíná porážet i dlouholeté favority – laminátové plovoucí a dřevěné podlahy. Není se čemu divit, vždyť vinyl nabízí kombinaci jejich nejlepších vlastností. Snadno se pokládá i udržuje, je pružný, odolný a k mání v široké škále dekorů. Jedná se o ideální podlahovou krytinu? Má své mouchy, ale ty jí pravděpodobně prominete.

Vinylové podlahy jsou moderní obdobou PVC

Polyvinyl chlorid už dávno není tím, čím býval v „panelákové“ éře. Na nepříliš přitažlivé dekory a všudypřítomné sváry zapomeňte. Moderní vinylové podlahy nemají se socialistickým artefaktem téměř nic společného. Měkčené PVC je k dostání v rolích a lamelách různých formátů. Designové rozpětí je neuvěřitelně pestré. V nabídce najdete imitaci přírodních materiálů jako kámen, ale také trendy dekory v podobě „recyklovaného“ a „opotřebeného“ dřeva. [caption id="attachment_1496" align="aligncenter" width="800"]Vinylová podlaha True Grift - bydlimecz.cz Vinylová podlaha True Grift - bydlimecz.cz[/caption]

Výhody vinylové plovoucí podlahy vás přesvědčí

Vinylové plovoucí podlahy jsou odolné vůči nečistotám. Povrch tvoří nepropustná PU fólie, která nepropustí ovocné šťávy ani kávu. K dalším výhodám patří rozměrová stálost, dobrá pružnost a tvrdost. Spadne-li vám na podlahu hrnec, nic se jí nestane. Oproti krytinám z masivního dřeva vinyl nesesychá. Měkčené PVC je tiché, takže „dupající“ děti nebudou rušit sousedy. Logicky však není vinyl jako vinyl a v praxi hrají roli vlastnosti konkrétního provedení. Dobrá zpráva je, že sehnat kvalitní homogenní PVC s vyšší třídou zátěže za dobrou cenu není nereálné. Podstatná jsou také další kritéria -  protiskluzová úprava povrchu, odolnost vůči UV záření, antistatické a elektrostatické vlastnosti. Obecně platí, že s cenou úměrně stoupá i kvalita. Resumé zní jasně. Rozhodnete-li se pro investici do moderní vinylové podlahy, nebudete litovat.