Má smysl investovat do travního koberce?

Pokládka travních koberců je v posledních letech v oblasti zahradní architektury trendy. Ale opravdu je dané řešení tak dobré, jak se o něm traduje? Jsou travní koberce výsadou reprezentativních exteriérů, nebo dobrou volbou pro „masy“?

Co je to travní koberec?

Travní či trávníkový koberec je trávník, který se pěstuje ve speciálních trávníkových školkách. Poté se strojně odřízne i s drnem a svine do role. Pásy se následně přepraví až k zákazníkovi, kde se rozvinou na předem připravenou zeminu. Příprava půdy je stejná jako v případě výsevu. Pořizovací náklady jsou oproti klasickému výsevu logicky vyšší, protože ve školkách je o trávník po dobu jednoho roku pečováno.

Jak probíhá pokládka?

Vhodné období pro pokládku travního koberce je od začátku dubna do konce října, ovšem v praxi samozřejmě záleží na klimatických podmínkách. Podstatné je, aby byly pásy položeny do cca 24 hodin od odřezání. A právě v tom spočívá nevýhoda travních koberců – musí se objednat s předstihem, ale bez záruky, že budou optimální podmínky k pokládce. Pokud okolnosti pokládku neumožní, musí se pásy rozvinout na stinném místě a zavlažit. Pokládka travního koberce je poměrně fyzicky náročná (role váží 25-30 kg na m2). Pásy musí těsně navazovat a nesmí se překrývat. Pohybu na svazích zabraňují vhodně umístěné kolíky.

Krásný trávník za jediný den

Podstatná výhoda travních koberců spočívá v rychlosti, s jakou může exteriér vypadat k světu. Pokládka na dobře připraveném podloží netrvá déle než den – efekt krásného trávníku je tudíž okamžitý. Po dvou týdnech, kdy proběhne základní prokořenění, lze travní koberec mírně zatížit. Plné zatížení je doporučeno po uplynutí cca šesti týdnů.

Jak zní resumé?

Travní koberec je dobrou volbou pro každého, komu nevadí o něco větší investice a nechce čekat na nejisté výsledky výsevu. Další informace najdete na webu odborníků z firmy Zahrady TOPOL, která se zabývá pokládkou travních koberců a provádí realizace zahrady na klíč v okolí Hradce Králové a Pardubic.

Publikováno: 13. 04. 2017

Kategorie: Zahrada

Autor: administrator

Tagy: travní koberce ano či ne