Ucpaný odpad a jak ho vyčistit svépomocí

Dobře odtékající domovní odpad považujeme za samozřejmost. Když se ucpe, chod domácnosti se zastaví a dochází nám, jak jsme na jeho bezproblémovém fungování závislí. A protože se jedná o problém, který je nutné vyřešit bez zbytečného otálení, hledáme způsob, jak ucpané trubky zprůchodnit svépomocí. Ale je vůbec čištění bez asistence profesionála možné? S trochou štěstí ano.

Domovní odpad špatné odtéká

Zaznamenali jste, že z dřezu neodtéká voda tak rychle jako předtím? Čištění odpadu je vhodné provádět průběžně, protože jinak na stěnách zvětralého potrubí usadí nečistoty všeho druhu – vlasy, zbytky jídel apod. Naštěstí se nabízí poměrně jednoduchý způsob, jak z takové šlamastiky vybruslit. Obvykle stačí použít chemický přípravek určený právě na zprůchodnění ucpaného odpadu. Jedná se chemii na bázi hydroxidu sodného, může mít podobu bílé krystalické látky či gelu. Nezapomeňte dodržovat postup uvedený na etiketě a zároveň dodržujte bezpečnostní předpisy – především ochranu rukou a zraku.

Jak na ucpaný záchod, když chemie nepomáhá?

Hydroxid sodný často uvolní i ucpaný záchod, ale ne vždy. Co si počít v případě, kdy se krtek potrubím neprohrabe a hladina vody v toaletě neklesá ani o píď? Pokuste se odpad pročistit spirálou. Pomůcka stojí několik set až tisíc korun a běžně ji seženete v hobby marketu nebo prodejně s domácími potřebami. Postup čištění odpadu spirálou je následující:
  1. Sundáte sifon a zkontrolujete, zda nepotřebuje vyčistit.
  2. Spirálu vsunete do potrubí a natlačíte ji až k překážce, o kterou se zastaví.
  3. Mírně na ni tlačte a točte rukojetí (můžete střídavě na obě strany).
  4. Podaří-li se vám překážku uvolnit, můžete si gratulovat.
Ale co když se vám ucpaný odpad nepodaří zprůchodnit chemií ani spirálou? Pak vám skutečně nezbude, než se obrátit na odborníky. Nebojte, oni za vás problém hravě vyřeší.

Publikováno: 25. 03. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator