Na co si dát pozor při stavbě domu

Jedním z největších rozhodnutí v životě je rozhodně stavba domu, s níž se v prvopočátku pojí nekonečné množství vyřizování všech nezbytných náležitostí a potřebných dokumentů. Někdy je možná dobře nevědět, co všechno nás čeká. Na druhou stranu, když se problémy začnou hromadit, s otevřenou náručí vítáme všechny dobré rady a tipy, kterých se nám dostane od těch, kteří již stavbu svého domu dokončili, ale také od profesionálů, kteří se stavbami živí. Pojďte se s námi na pár úskalí a dobrých rad podívat.

Koupě pozemku aneb nechyťte se na lep

Pokud jste nezdědili pozemek, nezbyde vám nic jiného než si ho koupit. Není-li to po známosti, velmi pravděpodobně budete brouzdat internetem a hledat takový, který vám bude po všech stránkách vyhovovat. Samozřejmě vás bude zajímat jeho cena, lokalita a zavedené inženýrské sítě. Pečlivě zvažte všechny aspekty a dříve, než uvěříte každé slovo plynoucí z úst realitního makléře, prověřte si informace sami. Na místo pozemku klidně zavítejte ráno, odpoledne i večer, díky čemuž zjistíte délku slunečního svitu na pozemku. Poptat se můžete také místních, jak se jim v dané lokalitě žije a v neposlední řadě prověřit, zda kvůli husté dopravě nebudete muset stát denně dlouhý čas v autě.

Zvažte pro a proti orientace domu

Velmi důležitým aspektem je také to, na jakou světovou stranu bude váš dům orientován. Pro milovníky chládku v letních měsících je například vhodné orientovat dům na sever. Prostory domu nebudou v létě přehřáté, v zimě přece jen bude nutné někdy přitopit. Velkou výhodou orientace oken domu na sever je však více denního světla v zimních měsících.

Umístění a velikost místností

Každý, kdo staví svůj vlastní dům, od něj pravděpodobně očekává více prostoru, než kolik nabízí byty ve standardní výstavbě. Myslete však také na to, že úklid velkých domů zabere spoustu času a náklady na jejich chlazení nebo otop dosahují vyšších nákladů. Dobře si proto rozmyslete, kolik místností reálně využijete a zda je nutné, aby dosahovaly nekonečných rozměrů. Pečlivě přemýšlejte také nad výbavou jednotlivých místností. Zkuste se v mysli vrátit do všech bytů či domů, ve kterých jste žili a uvědomte si, co vám v nich vyhovovalo anebo naopak chybělo. Maličkostí se může zdát například zabudovaná polička ve sprchovém koutě, ve výsledku však předejde vrtání do kachliček při umisťování poliček na mycí kosmetiku a poskytne tolik potřebný odkladný prostor. Při plánování kuchyně možná strávíte času nejvíce. Projděte se dostupnými showroomy, rozmyslete se, co vám bude při vaření vyhovovat nejvíce a pro finální realizaci se obraťte na Kuchyně Ostrava, kde se setkáte s profesionálním přístupem, kvalitními materiály a nejmodernějšími technologiemi, které se podílí na dlouhé životnosti nábytku a vysokém pohodlí.

Publikováno: 20. 04. 2023

Kategorie: Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator