S vhodnými krbovými kamny ušetříte

Elektřina a plyn jsou v dnešní době jedny z nejžádanějších a zároveň také nejdražších komodit u nás. Proto velké množství našinců dělá první poslední, aby svou závislost na výše uvedených surovinách maximálně snížili. Mnoho z nich proto začalo používat k vytápění kamna.

Klasická kamna jdou zpátky do módy

Kdo by si ještě před pár lety pomyslel, že se budou kamna vracet do módy a vida, dnes je to tady. Dřevo stále patří mezi za nejlevnější paliva, a hlavně je kdykoliv k dostání. Není tak potřeba obávat se problémů s dovozem. Dřevo se běžně těží i u nás. Kamna navíc nejsou pouze praktickým, ale zároveň také designovým doplňkem domácnosti. Správně vybraný model dokáže vizuálně obohatit každý obývací pokoj. Samozřejmě každý, kde je přívod na komín. Není možné si kamna tohoto typu pořídit třeba do paneláku, jelikož je není kam připojit. Hodí se tam však plynové alternativy, případně verze na biolíh.

Napojení na komín

Během spalování dřeva vznikají zplodiny, které potřebují unikat mimo obytný prostor. K tomuto účelu slouží komín. Na ten je však nutné kamna nějak připojit, a sice ideálně kouřovodem. Jedná se v podstatě o kovové potrubí, jež se vyrábí buďto z tradiční či z nerezové oceli. Tradiční ocelové kouřovody vypadají daleko lépe než nerezové, na druhou stranu se ovšem nemohou pyšnit tak vysokou odolností. V interiéru by ale měla bez potíží běžná ocel vydržet mnoho let. Venku je pak lepší použít raději nerezovou úpravu.

Čištění

Po nějaké době se kouřovody zanášejí, což znamená jediné – čištění. Kdo by snad nechtěl odstraňovat saze či na svou povinnost zapomněl, ten může očekávat v dohledné době potíže. Zanesený kouřovod totiž přestane odvádět zplodiny z kamen. Saze pak nebudou mít jinou možnost než si zvolit jinou cestu, a sice rovnou do pokoje. Proto se vyplácí provádět čištění pravidelně, a ne až ve chvíli, kdy je problém na spadnutí.

Publikováno: 01. 06. 2022

Kategorie: Finance | Energie

Autor: administrator