Neodymové magnety: Extra silné a využitelné i v domácnosti

Ze školních lavic si možná pamatujete, jak zní definice magnetu. Jedná se o objekt, který ve svém okolí vytváří magnetické pole, a to trvale nebo dočasně (elektromagnet). V praxi magnety nachází neuvěřitelně bohaté využití v domácnosti, kanceláři a napříč různými výrobními obory. K nejprodávanějším typům magnetů patří „neodymové“, které vznikají sloučením neodymu, železa a boru.

Výhody a nevýhody neodymových magnetů

Neodymové magnety mají velkou magnetickou sílu (jedná se o nejsilnější dostupné permanentní magnety) – unesou i tisícinásobek své hmotnosti. Zároveň jsou levnější než samarium-kobaltové magnety, které se používaly v minulosti. Protože snadno korodují, výrobci je opatřují antikorozní povrchovou úpravou niklováním, pryskyřicí, zinkováním či poplastováním. Specifické výhody mají také feritové magnety. Jsou nejlevnější na trhu, odolají korozi a jsou méně křehké než neodymové magnety. Mají však podstatně menší magnetickou sílu. Přesto jsou vhodné pro využití v domácnosti i podnikání. K dalším typům magnetů patří sloučeniny AlNiCo (hliník, nikl, kobalt) a SmCo (samarium, kobalt). Využívají se při školní výuce a pokusech. Jsou pevné, korozivzdorné a odolají teplotě do 525°C. Pokud nemáte zdání, k čemu lze neodymové magnety využít v domácnosti, inspirujte se následujícími tipy.

Co se z neodymových magnetů vyrábí?

Silné magnety z neodymu se hodí jako zavírání, držáky nebo magnetické separátory. Vyrábí se z nich magnetické jmenovky, úchyty a háčky na nábytek, magnetky na lednici a nástěnku a v neposlední řadě baví celou rodinu – ze stavebnice v podobě neodymových kuliček lze tvořit trojrozměrné předměty, ornamenty, misky nebo náramky. Velmi populární je i magnetická barva, díky které vykouzlíte magnetický povrch téměř kdekoliv Chcete-li se o magnetech dozvědět více, přečtěte si zajímavé informace na www.silne-magnety.cz.

Publikováno: 30. 04. 2016

Kategorie: Dílna a hobby

Autor: administrator

Tagy: magnety v domácnosti | silné magnety