Typy svářeček, aneb jakými způsoby se dá svařovat

Pokud jste se dostali do bodu, kdy se bez svářečky neobejdete, je vhodný čas rozhlédnout se, jaké máte možnosti. Můžete investovat totiž do spousty typů svářeček. Je tedy dobré, jaké svářečky jsou na trhu a k čemu se používají. To vám pomůže rozhodnout se pro správný typ, který vám bude sloužit k vaší spokojenosti. Jaké existují typy svářeček?

Trafosvářečka

Tento typ svářečky je vhodné pro ty, kteří neplánují sváření jinde, než ve své dílně. Trafosvářečka je totiž těžká, může vážit od 20 kg nahoru. Její přenášení tedy není nikterak jednoduché. Někteří uživatelé mají strach také z neustálého vyhazování pojistek. Tomu se dá ale zamezit, pokud budete mít 16 V jistič. Součástí trafosvářečky musí být ventilátor, který je určený k ochlazování svářečky při provozu. Pokud si chcete pořídit co nejkvalitnější trafosvářečku, měly byste se zaměřit na její výhon. Dobrý výkon je 40 %, kvalitní je pak 60 % (udává, že svářečka může v rámci jednoho desetiminutového cyklu pracovat v rozmezí 4 až 6 minut). Protože je náchylná k přehřívání, hledejte také funkci vypnutí při nadměrném zahřátí zařízení.

Invertorová svářečka

Invertorová svářečka má oproti trafosvářečce obrovskou výhodu: její hmotnost není tak vysoká, což umožňuje snadný přenos svářečky. Svařovat tak můžete velice snadno i mimo dílnu. Tím ale její plusy oproti trafosvářečce nekončí. Jsou zkrátka pokročilejší metodou svařování, se kterou se pracuje mnohem lépe. Velice snadno s ní nahodíte oblouk a také riziko přivaření elektrody je mnohem nižší. Obsahuje také spoustu dalších užitečných funkcí, pro které si ji oblíbíte.

Polyfúzní svářečka

Polyfúzní svářečka nabízí takovou metodu svařování, kterou zřejmě při běžném svařování v domácnosti příliš nevyužijete. Do této svářečky investují instalatéři a topenáři, kteří často spojují plastové materiály, jako jsou trubky. S pomocí polyfúzní svářečky můžete spojit dvě a více trubek. Jiný materiál, než plast ale s touto svářečkou nespojíte.

Publikováno: 31. 10. 2021

Kategorie: Dílna a hobby

Autor: administrator