Ničí vaši pracně vydobytou úrodu ptáci? Zatočte s nimi jednou provždy

Každý zahradník má radost, když se mu podaří na své zahradě něco vypěstovat. Ať již se pokoušíte o jahody, třešně, vinnou révu anebo třeba drobné bobuloviny, vždy musíte počítat s tím, že když už konečně zatočíte se škůdci, mohou se vám na výsledky vaší dřiny vrhnout ptáci. Jak s nimi zatočit tak, aby se báli k vám vůbec vydat?

S havranem na špačky

Plašič ptáků v podobě letícího či sedícího havrana je velmi účinný na odrazení špačků, kteří se rozhodli napadnout vaši úrodu třešní. Účinkuje však také na kosy a jiné drobné ptactvo. Havrana lze s úspěchem použít i na plašení holubů, kteří se rozhodli okupovat váš balkón anebo vám znečišťují svým trusem parapety.

Sova funguje i na hlodavce

Nejen na ptáky, ale i na odrazení drobných hlodavců lze použít maketu sovy. Ta vám pomůže, pokud máte zahradu otevřenou do volného prostranství a na vaše zelí či petržel si chodí pochutnávat králíci. Sova zajistí bezpečí vaší zeleninové zahrádce, ale i terase s bylinkami či trávníku. Obávají se jí však i menší ptáci, proto zároveň zvládne ochránit vaši úrodu drobného ovoce.

Ochraňte ryby

Chováte ve vašem zahradním jezírku ryby? A ty se často stávají kořistí ptáků, koček či jiných predátorů? Poskytněte jim bezpečnější zázemí. Před útoky ptáků ochrání vaše vodní svěřence maketa volavky, kterou můžete jednoduše usadit k jezírku. Kromě toho, že bude plnit funkci plašiče ptáků, postará se také o estetickou stránku věci. Volavka na jezírku nebo rybníku se bude zkrátka krásně vyjímat. Abyste své ryby ochránili i před ataky koček, můžete na jezírko nainstalovat plovoucí mřížku. Vložte ji na okraj vodní plochy, kam nejčastěji chodí kočky lovit, Na střed jezírka se kočka, která se instinktivně bojí vody, nikdy nedostane. Plovoucí mřížka není při pohledu zvenčí vidět, ale ryby ve vašem jezírku či rybníku ochrání spolehlivě.

Nafukovací balón

Je překvapivé, že jako univerzální plašič ptáků může fungovat také pestrobarevný nafukovací balón. Spolehlivě zastraší špačky, vrabce, kosy, ale i vlaštovky, vrány a holuby. Zavěsit jej můžete na strom, jehož úrodu chcete ochránit, anebo jej jednoduše postavte na záhon. Balón je možné použít i na balkóně nebo terase a na rybník lze použít plovoucí balón. Výhodou tohoto typu plašení je jeho ekologičnost a poměrně vysoká účinnost. Dejte si ale pozor, abyste jej neumístili do blízkosti klece na ptáky, ve které má domov váš domácí mazlíček. Ten by totiž mohl začít také panikařit.

Publikováno: 31. 01. 2022

Kategorie: Zahrada

Autor: administrator