Oblíbené styly při zařizování interiérů

Abychom se v interiéru cítili jako doma, chceme, aby měl útulnou a příjemnou atmosféru. Na té se z velké části podílí vybavení, dekorace a celkový styl, který pro svůj domov zvolíme. Jak se ale v jednotlivých stylech vyznat? Někdo se cítí skvěle v minimalisticky zařízené místnosti se spoustou volného místa, jiný raději zvolí masivní nábytek s nádechem vesnického stylu. Každý jsme jiný a líbí se nám něco jiného, přesto je dobré se seznámit s nejoblíbenějšími styly, kterými se lze při zařizování interiérů inspirovat.
  • Skandinávský styl je zpět s návratem k přírodě. Kámen, dřevo a jiné přírodní materiály tvoří základ tohoto stylu, který je charakteristický světlými a neutrálními barvami. Často jsou kombinovány s černou nebo antracitovou a základními prvky jsou vzdušnost a harmonie.
  • Vintage styl se stává stále populárnějším a často je kombinován s prvky provance nebo country. Výrazně je zdůrazněno kvalitní zpracování a použití přírodních, zemitých barev, vítána je patina a drobné nedokonalosti. Nábytek je bytelný, až rustikální, často zdobený.
  • Industrial styl je inspirovaný průmyslovými prostory, jako jsou bývalé továrny nebo sklady. Využívá surového vzhledu, kovových prvků i třeba ocelových trubek a betonu. Tento styl často zdobí nezpracované cihlové zdi nebo trubkové konstrukce a charakteristický je také robustní nábytek.
  • Boho styl je založen na bohémském a volném duchu. Spojení barev, textur a vzorů je klíčovým prvkem tohoto stylu. Přírodní materiály, jako je dřevo, bambus nebo ratan, jsou často používány spolu s květinovými potisky a etnickými vzory. Boho design oceňuje i ručně vyrobené a unikátní doplňky. Dominantou interiéru bývají sedačky a křesla spolu s dalšími doplňky tón v tónu.
  • Art Deco je elegantní a luxusní styl, který vzkvétal v 20. a 30. letech minulého století. Charakteristické jsou geometrické tvary, luxusní materiály jako zlato, stříbro nebo mramor, a symetrie. Art Deco design zdůrazňuje eleganci a dekadenci, v posledních letech je však spíše na ústupu.
  • Mediterranean styl je inspirován regiony kolem Středozemního moře, jako jsou Řecko, Itálie a Španělsko. Využívá teplých a slunných barev, jako jsou olivově zelená, oranžová a modrá. Typické jsou také dlaždice s mozaikou, dřevěné prvky a přírodní materiály.
Stylů a možností, jak si zařídit interiér, je mnoho a záleží především na vkusu každého z nás. Kreativní kombinace těchto různých prvků může vést k vytvoření útulného a stylového interiéru, který bude odrážet naši osobnost, měli bychom však mít na mysli i zlaté pravidlo o jednoduchosti. Kombinovat mnoho stylů v jedné místnosti může působit spíše chaoticky než inspirativně. mnoho stylů v jedné místnosti může působit spíše chaoticky než inspirativně.

Publikováno: 08. 08. 2023

Kategorie: Interiér | Trendy a design

Autor: administrator