Poznejte výtečná toskánská vína

Obsah článku:
  1. Červená vína
  2. Bílá vína
Toskánsko je mezinárodně uznávaná vinařská oblast nacházející se v Itálii. Především jsou proslulá vína Chianti a Brunello. Přestože na toskánské víno narazíte takřka kdekoliv, region ve skutečnosti tvoří pouze 6 % celkové produkce vína v zemi. Toskánsko se zaměřuje především na červené víno, které se vyrábí z klíčové tamní odrůdy sangiovese. Sangiovese je v Toskánsku nejrozšířenější, poté následuje merlot a cabernet sauvignon. Toskánská vína si vás zkrátka podmaní svou unikátní chutí a specifickým aromatem.

Červená vína

Předtím, než se vrhnete rovnou na Chianti, byste se měli dozvědět něco o dalších toskánských vínech. Vino Nobile di Montepulciano DOCG se vyrábí minimálně ze 70 % sangiovese, ovšem v praxi se podíl blíží spíše ke 100 %. Víno zraje dva roky, a to jeden rok v dubových sudech, druhý rok v lahvích. Vino Nobile di Montepulciano DOCG je jedno z nejelegantnějších toskánských vín, které je charakteristické osvěžující chutí a vůní švestek a tmavých třešní. Dalším oblíbeným vínem je Morellino di Scansano a zapomenout nesmíme ani na Montecucco Sangiovese DOCSG, Val di Cornia Rosso DOCG či Brunello di Montalcino.

Bílá vína

V případě, že nepatříte mezi příznivce červených vín, jsou pro vás připravena vynikající bílá vína. Za zmínku jednoznačně stojí Vernaccia di San Gimignano, což je víno vyrábějící se ze stejnojmenného hroznu. Poznáte ho podle svěží ovocné vůně s trochou mandlového nádechu. Skvěle se snoubí s lahodnými toskánskými sýry. Další bílá vína, jež rozhodně stojí za pozornost, jsou Colli di Luni DOC Vermentino. Pokud dáváte přednost spíše jemnějším bílým vínům, zaměřte se na směsi trebbiano nebo malvasia. Podívejte se do e-shopu Vinodoc.cz, kde najdete v pestrém produktovém portfoliu kromě toskánských i vína ze Sicílie a dalších italských oblastí.

Publikováno: 25. 07. 2022

Kategorie: Recepty

Autor: administrator