Pěkný plot můžete mít i vy. Plotovky vypadají skvěle a nejsou drahé!

Spousta z nás se doslova „zasekne“ u zvelebování interiéru a zahrady a zapomene na opomíjený, ale velmi důležitý architektonický prvek, který se významně podílí na celkovém vzezření celého bydlení. Je to tak, stavbu plotu většinou odkládáme a spokojíme se s provizorním pletivem, které jakž tak ohraničí pozemek. Jistě, stavba plotu se může výrazně projevit na rozpočtu a raději peníze investujeme do nové fasády či střechy. Záměrně píšeme „může“, protože existuje způsob, jak realizovat stylové oplocení za velmi příjemnou cenu.

Tip: Co se týče sloupků, velmi jednoduše je upevníte pomocí dostatečně dlouhých zemních vrutů. Jejich výhodou je mimo jiné fakt, že oproti betonovým základům nepoškozují vegetaci. Vysoce kvalitní produkty najdete například na metal-trade.cz.

Plotovky – levný a přesto stylový materiál

Starý a sešlý plot nebo chabé pletivo dokáže výrazně snížit celkový dojem i u moderní novostavby, ale pěkný plot naopak estetickou hodnotu znatelně zvýší. Nemáte-li bokem několik desítek nebo dokonce set tisíc, nevadí. Stavba plotu může být výrazně levnější a to aniž bychom museli dělat kompromisy, co se estetiky týče. Mezi nejoblíbenější stavební prvky patří 4-stranně hoblovaná plotová prkna se zaoblenou horní částí – plotovky. Ty si svou popularitu získaly nejen nízkou cenou, ale i jednoduchou realizací. I bez nadsázky můžeme říct, že postavit plot z plotovek zvládne každý trochu zručnější kutil.

Mezi další výhody patří variabilita a to nejen, co se týče mnoha druhů výkrojů, ale i samotné konstrukce plotu. Plotovky pro stavbu lze postavit samostatně nebo je zakomponovat do pevného základu a to jak horizontálně, tak i vertikálně. Potrpíte-li si na soukromí, zvolte menší rozestupy nebo vytvořte plot se dvěma řadami. Průhlednost bude mnohem nižší a pohledům zvědavých kolemjdoucích a sousedů učiníte jednou provždy utrum. Pokud byste se naopak rádi pochlubili opečovávanou zahrádkou nebo novým zahradním nábytkem z exotického dřeva, vsaďte na nižší plot s většími rozestupy plotovek.

Jaká je životnost plotovek?

Využití plotovek je poměrně pestré a kromě toho, že poslouží jako hlavní oplocení pozemku, je lze využít i jako dekoraci kolem záhonků. Určitě vás ale zajímá, jak je to s životností. Mohou levná plotová prkna vydržet? Ano, a to dokonce velmi dlouho, ovšem záleží na způsobu ošetření a nástřiku. Mnohem delší životnost mají plotová prkna, která byla během výroby hloubkově ošetřena než ta, která výrobce pouze nalakoval. Ani u takto ošetřeného materiálu se však nevyhnete pravidelnému lakování, díky kterému se životnost výrazně prodlouží.

Publikováno: 03. 06. 2020

Kategorie: Nezařazené

Autor: administrator