Pět důvodů, proč mají staré věci větší kouzlo, než nové

Žijeme v rychlé době, která je typická masovou produkcí oblečení, nábytku, dekorací. Není tedy překvapením, že pak mnohé domácnosti vypadají jedna jako druhá, jako kdyby vypadly z katalogu velkých nábytkových domů. Proč mají staré věci větší kouzlo, než nové? Jaké staré kousky se dají považovat za nadčasové a kde je sehnat? To vše a více najdete v článku.

Větší kvalita

Dříve se věci vyráběly s větší péčí, řemeslným způsobem, často i z kvalitnějších materiálů. Nepodléhaly totiž obrovské poptávce a masové výrobě jako na běžícím páse. Kromě toho je možné nahlížet na starožitnosti i v etické rovině, jelikož práce řemeslníků byla dřív mnohem více ceněna. Na druhou stranu, i svět starožitností se hýbe s dobou a proto již můžete starožitnosti hledat i online. Jedním ze spolehlivých online starožitnictví je například AntikArt a najdete zde širokou škálu starožitností od obrazů přes dekorace až po luxusní oblečení z druhé ruky.

Větší vzácnost

S předchozím bodem se pojí také větší vzácnost. Je velmi snadné ve starožitnictví narazit na pěkný nadčasový kousek, který opravdu nebude mít doma každý. Jedná se například o ručně malovaný porcelán, který se neustále v cyklech vrací do módy, nebo minimalistická váza či obraz. Nejen, že tyto staré kousky se před časem vyráběly v menším množství nebo třeba i v jednotkách kusů (v případě obrazů se pak jedná o naprosté unikáty), ale také se časem poztrácely nebo znehodnotily a proto ty zbývající nabývají na hodnotě.

Možnost investice

Někdy starožitnosti nabývají na hodnotě natolik, že se dají považovat za investici. V již zmíněném starožitnictví AntikArt seženete například investiční obrazy, šperky a další cenné předměty. V tom případě obsahují popisy produktů podrobné informace a produkt často doprovází původní dokumentace a certifkáty pravosti.

Možnost vlastního předělání k obrazu svému

Objevili jste na půdě starou masivní skříňku nebo stolek? Není nic jednoduššího, než starý nábytek oprášit, obrousit, nabarvit a máte zcela nový nábytek, který nikdo jiný mít nebude. Nejen, že z takového kusu nábytku budete mít větší radost, než kdybyste ho koupili, ale v tomto případě dokonce i hodně ušetříte. Kromě toho to může být pěkný odpočinkový projekt na dlouhé deštivé odpoledne.

Vhodný dárek

Potěšte blízkého něčím, co nebude mít každý, co se již nevyrábí, co se mu zhodnotí nebo co může po generace předávat dál. Cennosti s historií ocení každý příjemce mnohem více než komerčně vyrobenou svíčku. Některé starožitnosti navíc provází zajímavé příběhy, které daru jen přidají na zajímavosti a jedinečnosti. Příkladem takového dárku může být například stará kniha, starý šperk s drahokamem nebo třeba menší obraz v oblíbeném stylu obdarovaného.

Publikováno: 16. 06. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator