Podzim na zahradě se nese v duchu příprav na zimu

Pokud jste léto trávili převážně u bazénu, budete se jen těžko smiřovat s tím, že podzim na zahradě patří usilovné práci. Jenomže není zbytí – aby zahrádka napřesrok vypadala k světu, je potřeba udělat spoustu věcí. Sklidit ovoce, ostříhat živý plot, zbavit trávník listí, provést vertikutaci a provzdušnění trávníku, zajistit ochranu záhonů a choulostivých keřů, zabezpečit stromy proti okusu a další činnosti, bez kterých se přípravy na zimu neobejdou.

Co s okrasnou zahradou?

Majitelé okrasných zahrad musí v dostatečném časovém předstihu (tedy dříve, než udeří první mrazíky) vykopat hlízy hlíznatých rostlin, očistit je, nechat oschnout a uložit na chladné a stinné místo. Na zrytí větších ploch vám přijde vhod kultivátor. Je mnohem pohodlnější a rychlejší než rýč, a navíc půdu prokypřuje. Plevelu se můžete zbavit v komposteru.

Podzimní sklizeň ovoce

Jak naložit se spoustou ovoce, které uzrálo na vašich stromech? Skvělým pomocníkem je česáček – ušetří vám spoustu času i energie. Ovoce uskladněte na chladném a suchém místě – nejlépe někde ve sklepě. Z popadaného ovoce (není-li shnilé nebo plesnivé) můžete vyrobit mošt. Nebojte se použít lis a drtič na ovoce.

Poslední zastřižení živého plotu

V rámci podzimních příprav zahrady nesmíte zapomenout na poslední stříhání živého plotu. Odříznuté větve vám pomůže zpracovat drtič větví, který je nadrtí na drobné kousky. Drť lze použít jako mulč nebo součást kompostu.

Péči si zaslouží také trávník

Trávník zbavte spadaného listí, proveďte vertikutaci a provzdušnění. Vytvořila-li se travní plsť, odstraňte ji vertikutátorem. Trávník nesekejte na méně než 5 cm a poté jej pohnojte hnojivem s vyšším obsahem draslíku a nižším obsahem dusíku.

Ochrana stromků a citlivých rostlin

Poslední důležité činnosti souvisí se zabezpečením stromků proti okusu, a to ideálně pletivem. Ochranu mladých stromků před prudším větrem zajistíte pytlovinou. Rostliny, které se vyznačují zvýšenou citlivostí na mráz, přikryjte zimním rounem nebo chvojím.

Publikováno: 18. 10. 2016

Kategorie: Zahrada | Úprava zahrady

Autor: administrator

Tagy: podzimní práce na zahradě | podzimní úprava zahrady