Pohodlné posezení venku je u chaty či domu důležité

Uvařit si kávu nebo čaj a na chvíli si sednout a odpočívat, číst oblíbenou knihu nebo třeba povídat s přáteli je výhoda, kterou mají majitelé domů a chat či chalup. Ne vždy je ale venkovní posezení pohodlné, jak to změnit?

Chráněni před počasím

Na chatách, chalupách i zahradách svých domů trávíme v poslední době více času, než jsme byli zvyklí. A protože trávíme venku více času, potřebujeme pohodlné posezení, které je ale zároveň chráněné před rozmary počasí. Pokud navíc často hostíme návštěvy nebo jsme velká rodina, je potřeba také mít zajištěno dostatek míst k sezení i patřičný prostor. Jen tak si posedat na špalky kolem ohniště je samozřejmě romantické, ale ne moc pohodlné. A když zaprší, je vše mokré a studené a rozhodně nás neláká k posezení. S rozmary počasí může pomoci zastřešení posezení, které tak ochráníme před deštěm i sněhem. V létě pak získáme stín a útočiště před prudkými slunečními paprsky. Na výběr máme dvě základní varianty, pergolu nebo markýzu. Každá má své výhody i nevýhody, než se tak pustíme do realizace, je dobré si pár věcí promyslet.

Základní otázky

Především musíme znát místo, tedy kde se bude prostor pro posezení nacházet. Je vedle domu nebo někde stranou? Pergola může stát samostatně, má pevnou konstrukci, ale markýza potřebuje zeď, do které se ukotví. Dále bychom měli mít rozhodnuto, jak moc má být zastřešení viditelné. O tom rozhodne konstrukce. Pergola ji má viditelnou, nelze ji schovat ani přestěhovat, naopak markýzu můžeme podle potřeby stáhnout a pak je na zdi téměř neviditelná. Popřemýšlet bychom také měli nad tím, jak velké chceme celé posezení mít a zda je pro nás zajímavá také možnost si regulovat stín podle našich potřeb. Možným řešením může být také kombinace obou variant, tedy konstrukce pergoly zastřešená markýzou.

Publikováno: 01. 12. 2021

Kategorie: Zahrada

Autor: administrator