Pořiďte si matraci, na které se konečně dobře vyspíte

Statistiky hovoří jasně - v posteli trávíme přibližně třetinu života, a proto bychom neměli podceňovat význam kvality spánku. Ta má totiž výrazný vliv na to, jak se cítíme během celého dne. Jestliže se během noci neustále převalujete a často se probouzíte, měli byste zvážit výměnu stávající matrace za nový model. Díky vhodně zvolené matraci se zbavíte množství zdravotních problémů, jako jsou bolesti hlavy a páteře. Zároveň se budete cítit mnohem lépe i po psychické stránce. V posledních letech je zvýšená poptávka po takzvaných zdravotních matracích. Zdá se, že si lidé konečně začali uvědomovat význam kvalitního spánku a neváhají investovat ani do dražšího zboží. Na druhou stranu však není snadné vybrat ten správný typ - nabídka je velmi rozmanitá a výrobci nabízí matrace s ortopedickými, masážními, antialergickými, antidekubitními a jinými vlastnostmi. Další odlišnost matrací spočívá v použitém materiálu.

Matrace ze studené HR pěny

K nejlépe hodnoceným matracím patří ty ze studené HR pěny. Jejich charakteristickými vlastnostmi jsou vysoká prodyšnost, odolnost a dlouhá životnost. Většina modelů se skládá z několika anatomických zón, jejichž smyslem je poskytnout podporu jednotlivým částem těla.

Matrace ze studené BIO pěny

Tento typ matrace je jasnou volbou pro každého, kdo preferuje tzv. BIO materiály. Vyrábí se z přírodní BIO pěny a obsahuje především přírodní složky a oleje namísto ropných produktů.

Matrace z paměťové VISCO pěny

Přívlastek „nejprodávanější" si jistě zaslouží matrace z paměťové VISCO pěny neboli líné pěny s paměťovým efektem. Lidé si ji oblíbili díky schopnosti přizpůsobit se tělu bez ohledu na polohu. Matrace se obvykle skládají ze dvou vrstev - oporné ze studené pěny a tvarovací z líné pěny. Také v případě tohoto typu se můžete spolehnout na velmi dobrou prodyšnost a dlouhou životnost.

Matrace z přírodní latexové pěny

Pozadu však nezůstávají ani latexové matrace, pro které je typická vysoká elasticita. Vyrábí se z přírodního, nebo syntetického latexu, případně z kombinace obojího.

Nezáleží pouze na matraci, ale i na roštu

Vybrat správnou matraci není snadné, protože jde o velmi individuální záležitost. Ať už však nakonec pořídíte kterýkoliv typ a materiál, nezapomeňte, že neméně důležitý je také rošt. Rozhodnete-li si ponechat stávající postel a vyměnit pouze matraci, zkontrolujte, zda je rošt vyhovující a případně si pořiďte takový, který bude pro danou matraci vhodný. Rozhodně by se nemělo jednat o rošt tvořený jedinou deskou - s ohledem na prodyšnost mnohem lepší je rošt lamelový. Jinak by se mohla zbytečně zkrátit životnost matrace. Nevíte-li si s výběrem matrace rady, obraťte se na specialisty z internetového obchodu Spíme.cz. V nabídce najdete zdravotní matrace všech výše uvedených typů a můžete si je vyzkoušet i v některé z kamenných prodejen v Praze, Brně, Plzni a Táboře.