Jak zabezpečit chatu bez elektřiny
Jezdíte relaxovat na chalupu v divočině, na které si užíváte existenci mimo dosah všech technologií? Žádný internet. Žádná elektřina. Žádné starosti. Ale možná přece jen. Starosti se objeví v době, kdy budete chtít chatu zabezpečit před zloději. Na elektronické systémy napájené ze sítě můžete rovnou zapomenout. Spolehnout se budete muset na záložní elektrické zdroje anebo systémy na elektřině nezávislé. Jaké jsou tedy možnosti zabezpečení chaty bez elektřiny?
Základní zabezpečení chaty zvládnete i bez elektřiny
Zaměřte se na vchodové, ale i případné zadní dveře a okna. To jsou nejpravděpodobnější místa vstupu zlodějů. Kvalitní bezpečnostní dveře jsou na chatě nutností, stejně jako spolehlivý zámek.
Zabezpečení dveří
Překonáním vchodových dveří dochází k většině všech vloupání do rekreačních objektů. Dobrou zprávou ale je, že pokud máte bezpečnostní dveře s odpovídající bezpečnostní třídou, bude to pro zloděje mnohem obtížnější. Více než třetinu lupičů odradí zámek, který není možné překonat v době kratší než 10 minut.
Abyste právě tuto možnost využili, pořiďte si na chatu kvalitní bezpečnostní dveře s bezpečnostním rámem ideálně doplněné o bezpečnostní zámek s cylindrickou vložkou. Ku prospěchu věci budou také případné závory, kování a zařízení zamezující vysazení dveří z pantů. Odolnost vchodových dveří na chatu můžete ještě zvýšit použitím přídavného zámku nebo řetízku.
Kvalitní bezpečnostní dveře, ale i další zabezpečovací prvky poznáte podle označení bezpečnostní třídy v souladu s normami ČSN EN 1627 až ČSN EN 1630. Bezpečnostních tříd je 6, u dveří se používají nejčastěji třídy 2, 3 a 4, přičemž nejvyšší bezpečnost zajišťuje třída 4. Při výběru dveří na chalupu se tak zaměřte nejen na jejich vzhled a styl, ale také funkčnost.
Zabezpečení oken
Okna jsou dalším slabým místem, pokud jde o zabezpečení chaty. Pro zabránění tříštění skla a rozbití okna můžete použít bezpečností fólii, kterou nalepíte přímo na sklo okna. Je tvořena několika vrstvami polyesterového filtru, který zajišťuje vysokou odolnost proti poškození. Fólie je téměř neviditelná a nezakrývá výhled. Nejznámější formou zabezpečení oken jsou ale samozřejmě mříže.
Instalace mříží do oken, ale i dveří se vyplatí zejména u přízemních objektů a oken a v současné době je lze sehnat ve velmi zdařilých designech, které se mohou stát vkusným doplňkem chaty. Rozhodně se tedy nemusíte bát, že by mříže pokazily vzhled objektu. Proti slunci, ale i zlodějům ochrání chatu venkovní rolety. A nezáleží přitom, zda vsadíte na plastové, hliníkové anebo dokonce dřevěné.
Lamely jsou dostatečně pevné, aby byly překážkou vstupu zlodějů. Funkčním, a zároveň vkusným řešením jsou dřevěné okenice na chatu, které je možné v době nepřítomnosti uzamknout a ztížit tak vstup do oken. Jejich nevýhodou je ale to, že zamčené okenice informují zloděje o tom, že v chatě aktuálně nikdo není. I do oken si můžete pořídit bezpečnostní kování, které navíc může být i uzamykatelné a bude tedy spolehlivě fungovat také jako pojistka proti nechtěnému otevření okna dětmi.
Samozřejmostí jsou také detektory otevření oken, které při narušení objektu spustí nepříjemnou sirénu, případně mohou prostřednictvím GMS sítě poslat SMS zprávu na mobil. K tomu už ale budou potřebovat elektrickou energii.
Jak dostat elektřinu na chatu bez sítě?
Právě tento problém musíte vyřešit, ještě předtím, než začnete uvažovat o jakémkoliv elektronickém zabezpečení chaty.
Solární panely na chatu
Pokud máte chatu na místě, kde není, jak se připojit k nejbližšímu elektrickému vedení, máte možnost vybudovat ostrovní fotovoltaický systém, který funguje tak, že se elektřinou vyrobenou fotovoltaickými panely napájí akumulátory, ze kterých měnič vyrobí střídavé napětí v potřebné výši, obvykle 230 V.
Ještě předtím, než se do instalace fotovoltaického systému pustíte, je ale potřeba mít rozmyšleno, jaké spotřebiče budete chtít napájet a spočítat si jejich celkový příkon. V závislosti na tom poté dimenzujte jednotlivé části fotovoltaického systému. Pokud si s fotovoltaikou nevíte rady, máte možnost obrátit se na některou z celé řady realizačních firem, která se právě touto oblastí zabývá.
Dieselagregát nebo baterie
Vedle solárních panelů máte samozřejmě možnost pořídit si také dieselagregát, který vám elektřinu také vyrobí, ale rozhodně ne tak levně jako solární panely. Navíc je jeho provoz hlučný. Pokud chcete napájet na chatě pouze zabezpečovací systém a obejdete se bez provozu elektrických spotřebičů, postačí vám i obyčejná autobaterie, kterou jednou za čas odvezete nabít.
Kromě toho máte možnost pořídit si alarm na baterky, který síťové napětí vůbec nepotřebuje. Jen nesmíte zapomenout baterky pravidelně měnit, abyste měli jistotu, že je zabezpečovací systém stále funkční a plní svoji úlohu.
I chatu bez elektřiny můžete zabezpečit alarmem
Kvalitní zabezpečovací alarm, který pomocí GSM sítě pošle SMS zprávu na váš mobil, nebo je rovnou napojený na bezpečnostní agenturu, je jistotou. A za klid, který vám přinese, vůbec nemusíte platit horentní sumy. Bezpečnostní alarm na chatu vás vyjde na pár tisícikorun. I s tím kvalitnějším se pohodlně vejdete do 5 000 Kč.
Pro jeho správnou funkci je však klíčové správné rozmístění čidel tak, aby byly pokryty všechny možné vstupy pro zloděje, tedy především okna a dveře. V případě čidel můžete obvykle vybírat jak z klasických drátových, tak z bezdrátových variant, které jsou na chatu praktičtější.
Nainstalujte na chatu kameru
Použít můžete klidně jen atrapu kamery, která elektřinu nepotřebuje vůbec, ale už její samotná přítomnost může některé zloděje odradit. Skutečná kamera na chatu potřebuje elektrickou síť a připojení k internetu, aby bylo možné odesílat obraz. Existují ale i kamery na chatu napájené bateriemi. S využitím mobilního internetu pak signál z nich pošlete prakticky kamkoliv. Velkou výhodou takového řešení je, že můžete sledovat svou chatu i v době, kdy tam nejste.
Při výběru kamery na chatu věnujte pozornost jejímu rozlišení, protože to bude mít přímý vliv na kvalitu snímku. Pokud chcete kameru na chatu používat hlavně k hlídání svých věcí, postačí vám nižší rozlišení. Jestliže byste ale rádi rozpoznali i obličeje, pak investujte do kamery s vyšším rozlišením. Elektronické zabezpečovací systémy mohou být viditelné, ale i skryté. Důležité je, aby dobře fungovaly.
Fikce přítomnosti
Tato možnost zabezpečení patří spíše do oblasti těch psychologických, ale opět pro ni budete potřebovat alespoň nějaký zdroj elektřiny. Cílem je nastavit automatické systémy na chatě tak, aby to vypadalo, že jsou majitelé právě přítomni. Zloděje to spolehlivě odradí. Jak na to? Pořiďte si časovač a napojte na něj lampu, která se bude každý večer v pravidelnou dobu rozsvěcet a opět zhasínat. Vsadit můžete i na pravidelné zapínání rádia. Obojí je možné napájet ze solárních panelů nebo z baterie. Podobně můžete nainstalovat i solární osvětlení na zahradu, které se každý večer rozsvítí samo. Z dostatečné vzdálenosti od hradby nebude poznat, že jde o solár. Dostatečným psychickým blokem je také automatické světelné čidlo, které zareaguje a rozsvítí světlo při každé detekci pohybu. I tato čidla se vyrábí s napájením pomocí baterie.
Kombinujte několik způsobů zabezpečení
Pro zajištění dokonalé bezpečnosti vaší chaty se vyplatí využít více způsobů zabezpečení najednou. Například akustická siréna, která se spustí po rozevření kontaktů magnetického čidla na okně v kombinaci s kamerovým systémem, který pošle SMS zprávu při narušení objektu zajistí lokální i vzdálenou informaci o problému. Současně mohou být zabezpečovací systémy napojeny na dohledová poplachová centra, jejichž operátoři vyhodnocují poplachové zprávy nepřetržitě 24 hodin denně.
Publikováno: 21. 08. 2022
Kategorie: Praktické rady