Proč je důležité chodit na dětské hřiště? Prospívá dětem i rodičům!

Názory na výstavbu moderního dětského hřiště se liší. Mnozí – a především bezdětní - lidé razí názor, že peníze z veřejného rozpočtu najdou mnohem lepší využití v rámci zkvalitňování infrastruktury. Obec by podle nich měla investovat jiným způsobem, nikoliv realizací plochy pro děti, která si navíc vyžádá další finanční prostředky v rámci údržby. Ve skutečnosti má přítomnost dětského hřiště zásadní význam nejen pro děti a jejich rodiče, ale také pro odpůrce. Důvodů, proč výstavbu podpořit, je poměrně dost.

Zlepšení mezilidské komunikace

Mnoho lidí má zahradu, na které je dostatek místa pro soukromou hrací plochu. Přesto má veřejné dětské hřiště značný význam i pro ně, a to z hlediska zlepšení a upevnění vzájemných vztahů s ostatními obyvateli obce. Existují dokonce studie poukazující na nepřímou souvislost mezi pravidelným setkávání spoluobčanů a zlepšováním celkové úrovně veřejného prostoru. Zatímco na zahradách potkáváme blízké přátele a známé, na dětském hřišti se se seznamujeme s lidmi cizími, blíže poznáváme sousedy, diskutujeme s nimi, konfrontujeme své názory a ve finále máme větší motivaci prosazovat své názory u městského zastupitelstva. Podobně jsou na tom děti – i ty ve veřejném prostoru navazují nová přátelství a zlepšují sociální interakci s okolím.

Pozitivní vliv na budoucnost dětí

Děti si díky pravidelnému dovádění na hřišti získávají správné návyky: kromě toho, že se udržují v dobré fyzické kondici, si zvykají na sportovní aktivity. Pravděpodobnost, že se budou v pozdějším věku věnovat sportu i nadále, je mnohem vyšší, než u dětí, které tráví všechen čas poflakováním nebo u displeje mobilního telefonu. Rozhodně je proto vhodné hřiště zařadit do standardního městského mobiliáře a nepovažovat ho za "luxus", který si mohou dovolit jen bohatší obce. V praxi samozřejmě záleží i na výběru konkrétního hřiště. Skvělou volbou – u hlediska zábavy i bezpečí - jsou například dětská hřiště Berliner Seifabrik.

Publikováno: 18. 05. 2019

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator