Stavebníkovo dilema: Plastová, nebo dřevěná okna?

Kola dělají auto a okna zase dům. Ale kterému materiálu dát přednost – plastu, nebo dřevu? Obojí má svá specifika a není snadné učinit objektivní verdikt. V praxi záleží na kritériích konkrétního stavebníka. Problematiku jsme konzultovali s odborníky z českobudějovické firmy Okno Plast PN. Dřevěná okna České Budějovice představují logickou volbu pro každého, kdo touží po vynikajících vlastnostech a autenticitě přírodního materiálu. Na druhou stranu platí, že kvalitně provedená plastová okna České Budějovice v dekoru dřeva na první pohled nepoznáte. Z hlediska užitných vlastností jsou na tom obě varianty velmi podobně. Dřevo i plast nabízí zcela srovnatelné tepelně-izolační vlastnosti a reálná úspora tepla závisí na typu zasklení a stavební hloubce. Z výše uvedeného jasně vyplývá, že výběr materiálu rozhodně není jediným kritériem. Naopak je vhodný komplexní přístup, u kterého se stavebník zamyslí i nad bezpečností či požadavky na útlum hluku.

Kdy je lepší plast a kdy zase dřevo?

Na druhou stranu se nabízí několik specifických případů, kde výběr konkrétního materiálu opodstatnění má. Jmenovitě jde o osazení oken do stylové dřevěné chaty či jiného objektu, který by plastové okenní rámy spíše hyzdily. Přítomnost plastu je naopak žádoucí v místnosti, kde stabilně panuje zvýšená vlhkost (tzn. do prostoru s bazénem nebo vířivkou). Oba materiály mají výhody i nevýhody a pořízení oken je vždy vhodné konzultovat s odborníky, kteří mají reálné zkušenosti a zprostředkují vám objektivní informace – nikoliv mýty a polopravdy.

Nižší cena a bezúdržbovost vs. delší životnost

Obecně hraje ve prospěch plastových oken velmi dobrý poměr ceny a kvality. A také bezúdržbovost. Obojí samozřejmě platí i pro plastové dveře České Budějovice. Dřevo vyžaduje jednoduchou povrchovou úpravu, ale plast mu nemůže konkurovat z hlediska životnosti. Okna i dřevěné dveře České Budějovice ji mají takřka neomezenou.

Publikováno: 23. 04. 2020

Kategorie: Nezařazené

Autor: administrator