Co si má s sebou sbalit žena na výšlap?

Chystáte se na pořádnou turistiku nebo výšlap pouze sama? Budete-li chodit blízko civilizace, není se čeho bát. Na cesty do hor nebo odlehlejších končin, kde člověka zase tak často nepotkáte, je však třeba se pořádně vybavit. Pojďme společně nahlédnout, co by určitě nemělo chybět ve vašem batohu, až se budete na cestu chystat. Ještě než se zaměříme na obsah, musíme však zmínit, jak důležité je pořídit si dobrý batoh. Na túry jsou ideální přímo outdoorové batohy s polstrováním, možností nastavení velikosti, bočními kapsami, bederním pásem. Na jednodenní túru vystačí batoh o objemu asi 25 l, na vícedenní přesuny pak sáhněte po batohu s objemem 40 nebo 60 l. A co do něj?

Hlavně dobré oblečení

Na dlouhou túru je vhodné připravit si více vrstev oblečení, které můžete podle potřeby svlékat, oblékat nebo vyměňovat. Svrchní vrstva by určitě měla být nepromokavá. Ideální jsou šusťákové bundy, jež lze složit do malého balíčku. Dále vybírejte podle ročního období, a pokud jdete do hor, nezapomeňte, že nahoře bude výrazně chladněji. V létě se hodí také sluneční brýle, pokrývka hlavy a opalovací krém, přece jenom budete celý den na sluníčku.

Chytře vybrané jídlo

Žádné prázdné kalorie, ale skutečně nutričně hodnotné potraviny. Ideální jsou třeba toasty se šunkou, sýrem a zeleninou. Připravit si můžete také tortily, zabalte je do alobalu. V krabičce si lze vzít i plnohodnotné jídlo jako například těstoviny na různé způsoby. Nezapomeňte také na příbory, případně na zavírací nože, jestli máte v plánu něco krájet. Při pohybu vám vyhládne a tělo si bude pravděpodobně žádat i nějaký ten cukr. Vezměte si s sebou čokoládou (třeba hořkou), nějakou fitness tyčinku či aspoň ovoce, ať máte něco, co vám dodá energii. Nezapomeňte ani na pitný režim. Láhve s vodou jsou sice těžké, ale opravdu je nenechávejte doma. Míříte-li někam, kde je pitná voda ze studánky, máte vyhráno, vodu doplníte cestou. Při celodenní túře určitě spotřebujete minimálně dva litry vody.

Powerbanku, sluchátka a telefon

Je krásné užívat si ticho a poslouchat zvuky přírody, ovšem při celodenní túře vás to možná nebude bavit celou dobu. Vezměte si s sebou telefon a sluchátka, poslechněte si dobrou hudbu, případně si stáhněte nějaké podcasty, ať máte připravený zajímavý obsah. Nezapomeňte si s sebou vzít také powerbanku. Vybitý telefon je při cestování na vlastní pěst vždycky problém. Nemůžete se podívat do mapy, kolikrát ani nevíte, kolik je hodin, když nenosíte hodinky, nikomu nezavoláte v případě nouze. Mobil by měl být základní bezpečnostní pomůckou, kterou u sebe vždy máte, když jdete někam o samotě. Nikdy nevíte, co se stane či koho potkáte. Není nutné s sebou nosit teleskopické obušky, ale ten pepřový sprej, co běžně nosíte v kabelce, si do batohu klidně přihoďte.

Publikováno: 12. 05. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator