Jak na venkovní osvětlení, aby váš dům vynikl?

Venkovní osvětlení se během času stalo součástí architektury domu a zahradní architektury. Domy se bez něj dnes neobejdou, přitom venkovní osvětlení nemá jen dekorativní funkci, ale naopak je praktické, a to například při osvětlení příjezdové cesty, osvětlení chodníku, vstupu do domu a podobně. Podívejte se, proč je venkovní osvětlení tak důležité.

Vytvořit vhodně celý koncept pro venkovní osvětlení není snadné. Vždy je dobré to svěřit architektovi, který má zkušenosti a navrhne vám praktické a mnohdy úchvatné venkovní osvětlení domu. “Odborníci Vám navíc pomohou vybrat osvětlení s ohledem na spotřebu energie” dodává Ing. Juraj Žiačik ze studia Lands Dizajn. Případně byste to měli alespoň konzultovat, protože se nejedná o malou investici. Navíc dobře navržené a udělané venkovní a zahradní osvětlení může vydržet opravdu dlouho.

Dejte přednost LED technologii

Ze všeho nejdřív byste měli zvolit technologii venkovního osvětlení. Možná vás napadnou různé zdroje, ale zdaleka nejlepší je vsadit na LED venkovní světlo. Oproti jiným světelným technologiím je LED zhruba o 30 % úspornější, většinou spadá do úsporné třídy A+. Kromě toho dlouho vydrží, nabízí až 30 000 hodin svícení a má naprosto minimální poruchovost u hranice 1 procenta. Počáteční investice je o něco málo vyšší, ale ve výsledku se vám rychle vrátí a ušetří nemalé peníze.

Výhody venkovního osvětlení

Venkovní osvětlení vám usnadní orientaci a pohyb po tmě. Jde především o funkční, ale také okouzlující řešení. Jednoduše si díky venkovnímu světlu můžete nasvítit příjezdovou cestu, to vypadá nejen elegantně, ale je to praktické. Podobně je možné nasvítit vjezd do garáže, vchodové dveře nebo světlo na zeď. Proto se používá osvětlení zdí a fasád. To má kromě estetické stránky například bezpečnostní přesah, protože odrazuje zloděje. Ideální jsou taková světla například s čidlem pohybu.

Nepodceňujte zahradní osvětlení

Součástí venkovního osvětlení je také zahradní osvětlení. To má do jisté míry stejné vlastnosti. Opět je dekorativní, ale také praktické. Může osvětlovat chodník, ale zároveň zahradní architekturu – altány a pergoly. Většinou se jako zahradní osvětlení používají různé světelné řetězy, dekorativní žárovky a podobně. Ovšem osvětlení na zahradu je daleko pestřejší. Využít můžete například různá zahradní světla, která velmi pěkně nasvítí keře, stromy a jiné.

Pokud dobře zkombinujete venkovní osvětlení domu a zahradní osvětlení, získáte jedinečný pohled. Naprosto to promění charakter vašeho domu. Právě to je další argument, proč takový úkol svěřit odborníkům na osvětlení. Pro laika je velmi složité vše propojit a navrhnout dobře, zvlášť, když nejde jen o estetickou funkci, ale musíte také překonat různé technické překážky.

Jak nainstalovat venkovní osvětlení

Jestliže instalujete jen jedno venkovní světlo, nebo více kusů, poradíte si nejspíš sami. Taková instalace není nijak složitá. Raději ale doporučujeme přečíst si detailní článek, jak nainstalovat venkovní osvětlení. Můžete se tak hned na začátku vyhnout některým častým chybám. Zároveň se dozvíte vše, co potřebujete vědět. Pokud instalujete celou soustavu zahradního osvětlení, je lepší si zavolat odborníky.

Nezapomeňte na potřebnou odolnost osvětlení

Venkovní osvětlení, stejně jako zahradní osvětlení musí být odolné proti vlhkosti a povětrnostním vlivům. Proto je důležité se při nákupu zaměřit na takzvaný stupeň krytí. Pro venkovní osvětlení je vhodné zvolit alespoň stupeň krytí IP44 – takové venkovní světlo je odolné proti vlhkosti, povětrnostním vlivům a do jisté míry vůči prachu, který může časem snižovat intenzitu světla.

Publikováno: 04. 02. 2022

Kategorie: Zahrada

Autor: administrator