Tepelná čerpadla vám pomohou ušetřit za energie

Určitě už jste slyšeli o tepelných čerpadlech, která si spousta stavějících pořizuje do svých novostaveb. Ovšem myslet si, že tepelná čerpadla patří jen do domů nových, by byl velký omyl. Hodí se i do pasivních a starších domů. Vybrat si můžete tepelné čerpadlo fungující na principu vzduch voda nebo země voda.

Tepelná čerpadla vzduch – voda

I když se to může na první pohled zdát složité, tepelná čerpadla fungují na jednoduchém principu. V případě tepelného čerpadla vzduch – voda je zdrojem tepla venkovní vzduch. Aby tepelné čerpadlo fungovalo, není potřeba provádět vrty nebo realizovat plošné kolektory. Tento typ tepelného čerpadlo dokáže pokrýt většinu vašich požadavků na vytápění. Pro zahájení vytápění budete potřebovat doplňkový zdroj tepla k vykrytí spotřebních špiče energie ve chvílích, kdy je venku příliš studený vzduch. Doplňkovým zdrojem tepla může být kotel, který používáte teď, ale i krb, krbová kamna nebo solární panely. Doplňkový zdroj tepla může být součástí vámi systému vytápění. K nejprodávanějším tepelným čerpadlům tohoto typu patří sety Daikin. Kupříkladu set Daikin Alhterma 3 H HT 18 kW vel. 18 EPRA18DW1 + ETVH16s23D9W s ohřevem TV 230 l. Pokud na něj nespěcháte, je možné jej v akci koupit i se slevou několika desítek procent. K dispozici vám bude kombinovaná nádrž na horkou vodu z nerezové oceli o objemu 180 nebo 230 l a tepelné čerpadlo pro snadnou instalaci. Nejsou potřeba žádné komponenty třetích stran, set zahrnuje všechny hydraulické komponenty. Deska plošných spojů a hydraulické komponenty jsou pro snadný přístup umístěny v přední části. K dispozici je integrovaný záložní ohřívač o výkonu 3, 6, 9 kW. Funguje až do venkovní teploty – 28 °C, vodu ohřeje na 70 °C bez elektrického dohřevu až do venkovní teploty -15 °C.

Tepelná čerpadla země – voda

I toto tepelné čerpadlo získává teplo pro ohřev vody a topení z okolního prostředí. Typ čerpadla země – voda získává energii ze země díky vrtům. Tato čerpadla jsou účinnější než modely vzduch – voda. Jejich cena je ale vyšší zvláště s ohledem na nutnost provedení vrtů. Tento typ tepelných čerpadel bývá provozován v kombinaci s doplňkovým zdrojem tepla, jako např. elektrokotel. Lze je však využít i samostatně. Tady patří k nejprodávanějším tepelná čerpadla značky REGULUS. Kupříkladu model EcoPart 400 je tepelné čerpadlo země – voda, jež zajišťuje provoz s vysokou účinností a minimální hlučností. Jeho maximální výstupní teplota je 65 °C a teplotní rozsah nasávaného vzduchu je -5 °C až +20 °C. I toto tepelné čerpadlo můžete nyní koupit o 5 % levněji. Při výběru tepelného čerpadla jednejte s rozmyslem. Je dobré si nechat poradit od odborníků, kteří se tepelnými čerpadly zabývají několik let.

Publikováno: 25. 11. 2021

Kategorie: Finance | Energie

Autor: administrator