Tesařík je brouk, který udělá z vašeho bydlení kůlničku na dříví. Jak ho zlikvidovat?

Nenechte se zmást prvním dojmem – tesařík se totiž jeví jako docela hezký zástupce hmyzí říše. Jeho krovky hrají barvami a vypadá jako neškodný brouček. Bohužel pro nás mu velmi chutnají krovy – a nejen ty. Pokud se nastěhoval do vašeho obydlí, okamžitě mu sbalte kufry. Věčně hladový dřevokazný hmyz doma opravdu nechcete. Řádění larev může skončit katastrofálně, a proto je nutná okamžitá akce.

Opravdu se u vás ubytoval tesařík, aneb Jak ho poznáte?

Pokud narazíte na brouka odpovídající popisu ve wikipedii, rozhodně zpozorněte. Je téměř jisté, že si pro své larvy vybral chutné dřevo, které je součástí konstrukce vašeho domu. Larvy pak pilně budují spletitý systém chodbiček pod povrchem dřeva, což může ve finále dopadnout totální destrukcí. Zda jsou v trámech přítomny, poznáte podle vrzání a chroupání. A samozřejmě i podle pilin drolících se na zem pod napadená místa nebo výletových otvorů (dírek) ve dřevě.

Jak se tesaříka zbavíte?

Larvy tesaříka se vyvíjí poměrně dlouho a často se stává, že jejich přítomnost vyjde najevo až v momentě, kdy se například provádí rekonstrukce – anebo na základě výše zmíněných znaků. Špatná zpráva je, že tesařík má tuhý kořínek, z hlediska odolnosti je na tom dokonce lépe než červotoč. Zřejmě nejefektivnějším způsobem likvidace tesaříka je vysokotlaká injektáž pesticidu. O tu se obvykle stará odborná firma, která se na hubení dřevokazného hmyzu specializuje. Profesionálové si poradí se všemi druhy brouků a problém pro ně nepředstavuje ani obávaná dřevomorka. Tlakovou impregnaci je vhodné provést i v případě, že se tesařík v krovu nenachází, a to z důvodu prevence zvýšení vlhkosti po plánovaném zateplení. Další možnou metodou hubení tesaříka je mikrovlnné záření, případně likvidace horkým vzduchem, která je ovšem finančně náročnější a využívá se především při ochraně historických objektů.

Publikováno: 24. 11. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator