Typy majetkových pojištění: Praktický přehled pro každého, kdo preferuje život v jistotě

Správně vybrané pojištění majetku vám vytrhne trn z paty v momentě, kdy se vašim domovem přežene přírodní katastrofa i ve chvíli, kdy z parkovacího místa zmizne zánovní automobil. Ale jak v široké nabídce pojistných produktů vyznat a neprohloupit při výběru? Majetková pojištění se v zásadě děli na dva základní typy: pojištění nemovitostí a pojištění movitých věcí. A pozor – pojištění domácnosti patří do druhé kategorie.

Pojištění nemovitosti

Kdybyste zapátrali v análech, zjistíte, že pojištění nemovitosti patří k vůbec nejstarším typům. Přesto často dochází k záměně pojmů a mnozí lidí s jej pletou s pojištěním domácnosti. Mějte proto na paměti, že pojištění nemovitosti chrání stavbu spojenou se zemí pevným základem včetně stavebních součástí (tzn. i vestavěnou skříň, sprchový kout apod.), pozemek, garáž a většinou i další položky. Na co se produkt nevztahuje, jsou věci movité.

Pojištění movitých věcí

Chcete-li svůj majetek ochránit komplexně, nebude vám pojištění nemovitosti stačit. Věci uvnitř domácnosti chrání majetkové pojištění: vztahuje se na veškeré vybavení, cennosti, věci osobního charakteru, sportovní potřeby – jednoduše vše, co pro vás má cenu a není na seznamu výluk. V praxi se může jednat třeba o dražší hudební nástroj nebo zahradní trakůrek.

Jak se bránit podpojištění?

U pojištění majetku platí, že výše pojistného koresponduje s hodnotou nemovitosti či domácnosti. Rozhodně se však nevyplácí ji záměrně podcenit (např. byt s vybavením v ceně milionu na poloviční hodnotu) – v případě pojistné události by pojišťovna pojištěnci vyplatila jen poměrnou část. Zároveň je důležité částku aktualizovat vždy, když dojde ke změně hodnoty majetku (např. po rekonstrukci apod.). Další možností, jak předejít tzv. podpojištění, je uzavřít pojistku u ERGO pojišťovny. Její produkt Bezpečný Domov Plus je nastaven tak, aby pojištěnec hradil paušální sazbu dle velikosti podlahové plochy. K tomu navíc zdarma získá pojištění proti blbosti.

Publikováno: 01. 12. 2019

Kategorie: Finance | Finance

Autor: administrator