Nejen pračku, ale i sušičku lze dobře využít

Na valše už dnes v našich zeměpisných šířkách pere jen pár dobrodruhů. Naprostá většina našinců vlastní automatickou pračku. Ta může mít mnoho podob, a ne všechny mohou být vyhovující. Dnes jsou z pochopitelných důvodů oblíbené hlavně modely s co nejnižší spotřebou.

Pračka nemusí být příliš žravá

Cena elektrické energie se v současnosti pohybuje na hodnotách, které byly ještě donedávna nevídané. Proto se většina českých domácností snaží touto drahocennou komoditou příliš neplýtvat. A to se týká i praní. Pračky totiž obecně nepatří mezi zrovna energeticky nejšetrnější elektrospotřebiče, a proto je potřeba je využívat s rozumem. Rozhodně se dnes nevyplatí prát jen pár kousků špinavého prádla. Z praktických důvodů je chytřejší počkat, až se textil nahromadí a následně toho dát do pračky více. Člověk tímto chováním může uspořit i tisíce korun ročně. Dalším vhodným krokem, který povede k úsporám, je koupě pračky s nízkou žravostí. Ty jsou v posledních dvou kvartálech docela populární, i když stojí často daleko více než standardní třída. Rozdíly mezi úspornou a klasickou verzí však mohou být, co se spotřeby týče, opravdu enormní. Proto se tahle investice může člověku vrátit poměrně rychle, a sice během několika málo let.

Je sušička potřeba?

Dost Čechů zvažuje, jestli si ku pračce nekoupit i sušičku. Přeci jen se jedná o dalšího energo žrouta, který na první pohled příliš užitečný není. V domácnostech, které mají velký balkón, či dokonce zahradu, je potřeba takovýto nákup pořádně zvážit, nicméně lidé, kteří jsou nuceni sušit prádlo v bytě, jistě sušičku ocení. Předejdou tak například tvorbě plísní, které zvýšenou vlhkost vytvořenou během sušení prádla milují. Plísně nejsou pouze vizuální problém, ale znamenají rovněž i zdravotní komplikace. Je tedy lepší se jim vyhýbat všemi možnými způsoby. Sušičky se běžně dají pořídit jak samostatně, tak i jako jeden přístroj společně s pračkou. Takovéto řešení se hodí například do menších bytů.

Publikováno: 11. 10. 2022

Kategorie: Elektronika

Autor: administrator