Vybíráme klimatizaci do bytu či kanceláře

Klimatizovaný automobil je v současné době standard a jen málokdo si bez něj dokáže představit delší jízdu ve vyhřátém interiéru. Ale co klimatizace v domácnostech a kancelářích? S ohledem na změnu klimatu v posledních letech není divu, že si ji pořizuje stále více lidí. Zařízení upravuje teplotu a v lepším případě dokáže výrazně upravit kvalitu vzduchu. Díky klimatizaci můžete mít doma příjemnou teplotu bez ohledu na to, že venku zuří „tropy“. Prozradíme vám, na co se zaměřit při výběru.

Před nákupem promyslete požadavky

Zkušený prodejce vám s výběrem klimatizace ochotně poradí, ale budete mu muset sdělit konkrétní požadavky. Velikost klimatizace se odvíjí od dispozic prostorů, které chcete klimatizovat. K dalším důležitým kritériím patří cenová relace, na kterou jste ochotni přistoupit. Poměrně podstatný je i fakt, jestli budete klimatizaci montovat svépomocí.

Hlavním parametrem je výkon

Na výkonu záleží. Tedy alespoň v případě klimatizace. Obecně platí, že čím větší jsou prostory, které chcete chladit/vytápět, tím výkonnější by měla klimatizační jednotka být.

Nástěnná a mobilní klimatizace

Na základě typu konstrukce lze klimatizace rozdělit do dvou skupin. Nástěnná klimatizace se skládá z vnitřní a kondenzační (venkovní) jednotky. Obě části propojuje dobře izolovaný potrubní systém, kterým proudí chladivo. Rozhodující je správné umístění vnitřní jednotky – měla by být umístěna tak, aby ochlazovaný vzduch nefoukal na osoby, ale přesto se rovnoměrně rozprostřel po místnosti. Venkovní jednotka se obvykle umísťuje na střechu, na konzoli připevněnou k fasádě, na balkon či na zem s podstavcem. Chcete-li se vyhnout instalaci vnější jednotky, můžete zvolit řešení v podobě mobilní klimatizace. Umisťuje se v blízkosti okna, kterým vede ven hadice nasávající vzduch. Informace v tomto článku zprostředkoval specializovaný prodejce JADAL, který nabízí široký výběr kvalitních klimatizací za skvělé ceny.